| MadalinaMadda a întrebat:

La scoala am dat niste teste de clasa a6a. ( eu sunt in a6a)

Am avut un exercitiu ca acesta si nu am stiut sa il rezolv.

Cine il poate face?
Aflati cifrele a si b stiind ca numarul:
n=bbbb (barat)- bbba (barat) +7* (b-a)
este patrat perfect

Va rog ajutati-ma!

Funda
Fara raspunsuri rautacioase!

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Ce înseamnă acest "barat"?
Dar să încercăm...
Dacă dai lui b valori de la 1 la 9, bbbb poate fi:
1111, 2222,3333, 4444,5555, 6666,7777, 8888,9999

bbba poate fi oricare dintre numerele de mai sus ( primele trei cifre urmate de 1, 2, 3, 4, 5,6,7,8,9,în care b este diferit de a).
Pînă aici e clar?
Deci, toate aceste variante pot fi bbbb şi bbba.
Dar, ce reprezintă acel 7 urmat de asterisc?
Este o problemă de logică al cărei fir se deapănă din aproape în aproape, încercînd toate variantele posibile.
Dar, revin, nu e clar ce înseamnă acel "barat" şi ce înseamnă steluţa de după 7.
Treaba este că, logic, bbbb - bbba este un număr foarte mic, cel mult 8. Şi încă ceva b este mai mare decît a.
Luăm un prim caz.
Dacă b = 9 şi a = 1 vom avea:
9999 - 9991 = 8
8 + 7( înmulţit cu cel mult 8, adică 9 - 1 ).
Deci, o soluţie ar fi ca 8 + 56 = 64
deci n = 64.
Acest 64 este un pătrat perfect.
Deci, în acest caz b= 9 şi a = 1.
Încerci cu 9 şi 2, 9 şi 3 ş.a.m.d
Sincer, nu am acuma timp dar cred că e singura soluţie, adică b = 9 şi a = 1.

| MadalinaMadda explică (pentru corolav):

Mersi! Steluta aceea inseamna inmultit cu. si barat inseamna ca numarul nu se inmulteste ca de exemplu: b *b* b*b...
Mersi mult de tot!

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

De acord cu tine, ţi-am dat cel mai complet răspuns, ţi-am mai răspuns la o întrebare dar... unde e funda?
Că aşa ai promis!

| MrkiddyKid1 a răspuns:

Nu am prea inteles exercitiul cum adica bbbb barat? Si trebuie sa fi invatat radacina patrata pentru ca daca nu ai invtato nu il poti rezolva!

| Andy88 a răspuns:

Ce... mea! sunt si eu in a 6a si din astea se dau la olimpiada si voi le luati la Test? Pai in viata mea n-am rezolvat exercitii din alea si am numai 10 la mate...

| MadalinaMadda explică (pentru Andy88):

Nu la teste obisnuite! Si la acele teste pe care le -am dat pe 22 mai. Am dat la mate si romana. Si nu am putut sa il fac