| Andrei260 a întrebat:

Cum s-au format limbile (ex: engleza, romana)?

Răspuns Câştigător
| Karbox a răspuns:

FUNDA?

La inceput oamenii locuiau in pesteri si comunicau prin semne...cu timpul, acestia au inceput sa comunice prin desene, facute pe peretii pesterilor si cu timpul au inceput sa scoata sunete(nu ma refer la sunete porcoase ), care reprezentau diferite lucruri.Inca din timpuri stravechi, oamenii nu au fost tocmai uniti, traiau in grupuri (undeva era un grup, in alta parte alt grup etc) si astfel, fiecare grup si-a format o "limba"proprie...si cu timpul, aceste limbi s-au modificat si asa s-au format limbile din zilele noastre, care peste cateva secole, pot fi cu totul altfel fata de cum sunt acum:limbile sunt intr-o continua dezvoltare si poate, intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat se va vorbi o singura limba, cine stie?

10 răspunsuri:
| SuperMagicSmile a răspuns:

Habar nu am, dar imi pare rau ca s-au impartit in atatea limbi diferite pe care imi e imposibil sa le invat si care ma fac sa ma dau cu capu` de toti peretii(in special germana si latina careia nu-i vad scopul)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punct de vedere religios, se crede ca atunci cand oamenii a fost creati de Dumnezeu, acestia vorbeau toti aceeasi limba, insa cu timpul ei au evoluat si au inceput sa nege puterea dumnezeiasca. si dupa cum se spune, ei au vrut sa construiasca un turn inalt care sa ajunga la cer, pentru a verifica daca Dumnezeu exista cu adevarat. pentru blasfemia lor, Dumnezeu a trimis spre ei un fulger mare, incat le-a daramat turnul si i-a pedepsit ca fiecare sa vorbeasca cate o limba diferita pentru a nu se mai putea intelege intre ei.
Din puncti de vedere stiintific, oamenii se trag din maimute, ei la inceput traiau in grupuri in pesteri, comunicand prin semne, gesturi, expresii, mai tarziu prin desene si urlete, iar mai tarziu prin cuvinte. limbile acestea s-au raspandit si au ajuns in timp de la zbierete si urlete la vorbe ca astea pe care le citesti.
sper ca te-am ajutat. pa-pa

| thewomaninwhite a răspuns:

Nu stii legenda de la turnul babel parca daca imi aduc bine aminte toti oamenii de pe planeta vorbeau aceeasi limba si asa s-au hotarat sa construiasca un turn pentru a ajunge la Dumnezeu dar Dumnezeu i-a facut pe toti sa vorbeasca in alte limbi ca sa nu se inteleaga si a functionat caci dupa evenumentul asta fiecare a plecat pe calea lui

| Karbox a răspuns (pentru thewomaninwhite):

Prostii! Cum ai zis şi tu - legendă. E un fals.

| AndaDaniela a răspuns:

La inceput toti vorbeau acceasi limba, s-au despartit continentele si oamenii si-au format alte si alte limbi!

| ViViAnALaNa a răspuns:

Cu talent! smug

| CoRnEtEL a răspuns:

Asta cu turnul Babel,fara suparare, dar e vrajeala pe fata, spun asta fiindca oricum era imposibil sa ajungi la Dumnezeu cu ajutorul unu amarat de turn(asta in cazul in care exista Dumnezeu; fara suparare, dar eu sunt ateu)si daca vrei sa afli cum s-au format limbile de ce nu citesti diferite chestii despre formarea limbilor, bibliotecile plang dupa cititori.

| stefan_9987 a răspuns:

Pai oameni din neandertal erau grupati pe triburi si in triburile alea se vorbeau limbi inventate de ei si fiecare trib avea cuvintele nascocite de ei si usor, usor triburile s-au unit au format regiuni care si-au unit limbile dupa tari care tot la fel si-au unit limbile pana cand au aparut razboaiele de expemplu romanii i-au cucerit pe daci si astfel dacii au fost nevoiti sa invete romana ( din roma de atucni) aparand astfel romana ( de astazi din Romania). Si asa au aparut limbile de azi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru stefan_9987):

Stefane, omul din „neandertal" nu a supravietuit istoriei. tocmai pentru asta e renumit-e o rasa aparte de oameni cu caracteristici foarte diferite de cele ale noastre, dar care fiind inferior intelectual nu au supravietuit timpului.
noi toti ne tragem din primii oameni aparuti in Orientul Mijlociu.
iar evolutia limbii are propriile caracteristici(le-am precizat mai sus).
Nu mai da astfel de argumente, documenteaza-te mai intai daca nu esti chiar sigur pe ce zici

| stefan_9987 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici povesti de Creanga nu pot spune cum ai zis tu acolo, am gresit spunand neandertal voiam sa spun primii homo sapiens sapiens sau ceva de genul.