| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa am note mai mari

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si nu deranja ora.
big grin

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Invata mai mult, programeaz-ti zilnic minim doua ore de lucru suplimentar (probleme din culegere, exercitii de gramatica, etc). Fa-ti program strict de calculator si televizor, in nici un caz mai mult de doua ore pe zi, insumat. Nu da niciodata drumul la calculator sau televizor cand iti faci temele sau inveti. Nu depasi niciodata cele doua ore de TV sau calculator, indiferent cat de mult ti-ai dori. Lucreaza suplimentar in week-end. Ambitioneaza-te sa fii cel mai bun din clasa.

Bula
| Bula a răspuns:

Varianta 1: invata foarte bine
Varianta 2: pune-te f.bine cu toti profesorii si conducerea scolii

cristian
| cristian a răspuns:

Sa ti-o pui bine cu toti profesorii.Pa cuvant.
Sa acumulezi zilnic noi cunostinte si informatii noi dupa anumite planuri pedagogice bine intocmite.Numai astfel iti vei exersa memoria.
Perioadele de invatare trebuie sa alterneze cu pauze active in care poti sa-ti ajuti parintii in gospodarie facand anumite servicii(sa cumperi paine, sa duci gunoiul).
Sa nu pierzi aiurea timpul cu fleacuri pe net.
Citeste mult pentru ca numai astfel iti vei forma o cultura vasta si vei intelege mult mai bine ce este competitia in viata.
Trebuie sa-ti educi vointa si sa-ti doresti sa fii mereu numarul unu, pentru ca numai astfel vei razbi in viata.

| alexzender a răspuns:

happy incearca sa fii atent sau sa pari interesat e ceea ce sa intampla la ora.straight face aproba profesorul .asta iti va aduce o nata in oral mai mare. eventual ai putea sa mai inveti acasa... iar daca nu stii la teste incearca sa copiistraight face nu-ti trebuie niciun program nica... tebuie doar sa te duca capul putin.happy eu sunt ma mate info si acasa nu invat nu scriu nimic doar in clasa daca mai fac cate o temahappy si imi iese de fiecare data peste 8 mediawinking important e sa te duca capu...happysi te mai poti implica in programe/activitati extrascolarewinking

| Rebe a răspuns:

Ca sa ai note mari trebuie sa ai vointa sa inveti, sa fi atenta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa ti-o pui bine cu toti profesorii.Pa cuvant.
Prin acumulare zilnica de noi cunostinte invatand dupa un anumit plan pedagogic bine elaborat.
Sa nu pierzi timpul aiurea cu tot felul de fleacuri pe net.
Sa alternezi perioadele de invatat cu pauze active in care poti sa-ti ajuti parintii in gospodarie.
Trebuie sa intelegi ce este competitia si ca cei mai buni vor castiga partida.Trebuie sa-ti educi vointa si sa-ti doresti sa fii mereu numarul unu.
Pentru exersarea memoriei trebuie sa folosesti anumite suplimente alimentare bogate in lecitina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Invata mai mult.
fii atent la ora si la ce spun toti profesorii.
aproba-i cand e cazul.
fa-ti temele.
raspunde cand se pun intrebari.
si e imposibil sa ai note miciwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa dormi cu cartile sub perna, ajuta sincer

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa te intelegi bine cu toti profiihappy...razi la orice gluma chiar daca nu prea are haz, fii de acord cu ei mereuhappy, nu chiulistraight face(asa le castigi cel mai binw increderea profilor), fii cat se poate de atenta la ore, nu fi impertinenta, nu fi reclacitranta, vorbeste cu ei cat poti de mult si daca se poate despre orice, fii interesata de ora si de lectie(de ex pune intrebari chiar daca deja stii raspunsul/poate chiar nu stii si vrei sa te lamuresti), da mereu impresia de un elev model(dar in pauze pot exista si exceptii), implicate in activitatile extra-scolare pe care le au profii tai...si eu iti sugerez sa iti faci temele acasa si sa citesti lectiile (de 3-4 ori, in felul asta daca ai o memorie buna sigur nu ai sa dai gres la scoala daca te ascultabig grin).lucrurile astea le faci si eu si nu am note mai mici de 8happydoar la un singur obiect unde cu profa respectiva nu se poate discuta delocstraight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1:invata
2:daca nu intelegi lucruri cere ajutorul
3:sa nu copiezii!

| princess92 a răspuns:

Parerea mea e ca nu iti trebuie neaparat un program.incearca doar sa dedici un timp si lectiilor.si daca ai de invatat...nu toci.nu memora ca papagalul, incearca sa pricepi despre ce e vorba. e mult mai simplu asa.succes la scoala!