| DorofteiLuptatorul a întrebat:

cum pot invata sa am note mai mari?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Te intrebi foarte simplu si frumos: imi place materia X?
Daca da, atunci de ce nu o abordez in felul meu? Lucru care duce de multe ori la clisee de genul "las' ca stiu despre ce e vorba" dar sa nu stii deloc despre ce e vorba; practic subestimare.
Daca nu, atunci pot macar sa scot un minim sau chiar mai mult? Iar aici intervin mai multe clisee: "las' c-am timp sa invat, o las pe mai tarziu"(cel mai idiot lucru pe care-l poti face) sau "nu ma stresez cu exersatul ca oricum nu stiu"(o si mai mare prostie, atat timp cat ai o teorie si creier, poti "muta muntii") sau "mai bine las materia X, oricum nu-mi place"(o prostie, in opinia mea, la fel am zis si eu in a 10-a la psihologie si am ajuns s-o iubesc).

Deci totul depinde de tine cum abordezi materiile si cat de multa pasiune depui in fiecare.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu înveți pentru note, să înveți pentru tine, ca să știi cât mai mult, să înțelegi cât mai mult.

| cosmin1324 a răspuns:

Sunt vreo 5 intrebari de genul in ultima saptamana, mai cauta si tu pe TPU.