| ady123 a întrebat:

Cum se calculeaza media la mate si la romana?

Răspuns Câştigător
| ღMaryaღ a răspuns:

Te referi la media cu tot cu teza, nu?
Deci iti aduni toate notele, le imparti la cate sunt, apoi la inmultesti cu 3, aduni cu teza si pe urma imparti la 4,
Exemplu: -note:10, 7,4;
-teza:9.
10+7+4=21
21:3=7
7*3=21
21+9=30
30:4=7,5 (rotunjit 8)

6 răspunsuri:
| Carmen100 a răspuns:

Suma notelor apoi impartita la cate note sunt, probabil 5. Inmultesti cu 3, rezultatul il aduni cu teza si in final imparti la 4. happy

| Planta55 a răspuns:

Aduni toate si imparti la cate note ai adunat

| Daydream a răspuns:

Notele adunate se impart la cate note sunt si rezultatul se inmulteste cu 3, se aduna cu teza si se imparte la 4. Funda?

| o0Mihai0o a răspuns:

Salut! Uite frate cum sta treaba : Haide sa luam notele :8; 8; 5 si 5 in teza.
Faci : media aritmetica a celor 3 note:8+8+5=21,21:3=7,pe 7 il inmultesti cu 3 si face 21, aduni cu teza adica cu 5 si vine 26, pe 26 il imparti la 4 si vine 6, 5.Numai bine.

| danutzuuflorinutzuu a răspuns:

Se aduna toate notele si se imparte la cate ai funda?

| OdysX a răspuns:

Aduni toate notele si imparti la numarul notelor, de exemplu 10, 9, 10, 8=37/4=9.25