| NeluCurcanuuuu a întrebat:

Cum se calculeaza media(romana, mate)?

Răspuns Câştigător
| Rosca_Paul_1996 a răspuns:

Media aritmetica x3 +teza impartit la 4 (x=inmultire) funda?

| Rosca_Paul_1996 a răspuns (pentru Rosca_Paul_1996):

Daca esti in clasa a 5 a sau mai mare. daca nu atunci doar notele adunate si impartite la cate sunt.

8 răspunsuri:
| yourgirl a răspuns:

Adune toate notele pe care le ai si cifra totala de la adunare o imparti cu numarul de note happy

| Ideea a răspuns:

Mediana este linia care desparte un segment in doua.
Ea este perpendiculara pe mijlocul segmentului.

Cum o aflam?

Ducem din mijlocul segmentului o perpendiculara.

| alina1990 a răspuns:

Aduni toate notele (fara teza)notele le impartila cate sunt la inmultesti cu 3 aduni cu teza si imparti la 4.si aia e media.

| onitza98 a răspuns:

Media aritmetica x 3 +teza impartit la 4 (x=inmultire) funda?batting eyelashes

| xannaa a răspuns:

Calculezi notele, apoi imparti la cate note sunthappy

| Rosca_Paul_1996 a răspuns:

Se calculeaza media aritmetica inmultita cu trei plus teza impartit la 4. funda?

| SuperDuperCool a răspuns:

(media din oral x 3 + teza) : 4