| Roxy1234 a întrebat:

CUM se calculeaza media la romana si mate?

Răspuns Câştigător
| AngieT a răspuns:

Aduni notele, imparti la cate sunt x 3 + teza : 4 happy

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Buna.
Se aduna toate notele de la materia respectiva si se imparte la numarul total al lor.
Exemplu: ai 3 note, le aduni si imparti la trei!
Pa, pa.

| robygabitzu1997 a răspuns:

Aduni notele si le imparti la cate sunt, apoi aduni media obtinuta si teza si apoi impari la 2.
ex:sa zicem ca ai 4 note: 10; 9; 8 si 10 si la teza ai 9
uite cum faci:
(10+9+8+10):4=9(nerotunjit 9, 25)
apoi:
aduni nota de la teza cu media obtinuta
(9+9):2=9
si iese 9
asta a fost un exemplu
e foarte simplu.
Funda!:d

| PinkyFlor a răspuns:

Buna Roxana!

Faci asa: Calculezi media aritmetica a notelor adica le aduni si le imparti la cate sunt. Apoi media aritmetica o inmultesti cu 3, aduni teza si totul imparti la 4. Si ti-a dat media care iti iese.Asa se face media cu teza... fara teza se face doar media aritmetica.kiss

Sper ca te-am ajutat! Succes! Pa-pa!happy

| Alexandraaaaa2696 a răspuns:

Buna. 3 ori medie oral+teza supra 4.Pa-pahappy.

| AndrusKanu a răspuns:

- media aritmetică a notelor la oral
- rezultatul îl înmulţeşti cu 3, aduni teza şi împarţi la 4.

PS: Data viitoare dăi un search pentru că s-a mai discutat de n ori pe tema asta.

| Noname_4934 a răspuns:

Aduni notele; le imparti la numarul de note; rezultatul il inmultesti cu 3; aduni noul rezulatat cu nota de la teza si imparti la 4

| ZμZμ a răspuns:

Media aritmetica a notelor din oral o inmultesti cu 3, aduni cu nota din teza si imparti la 4.

| xbladex_1934 a răspuns:

Aduni notele le imparti la nr de note inmultesti cu 3 aduni cu teza si imparti la 4. de ex ai 4 note 7. 8, 9, 7, si ai in teza 8 si faci (7+8+9+7)/4*3)+8/4