| Lavinutz_Lavi_1980 a întrebat:

Cum se joaca trombon si maciupiciu?

3 răspunsuri:
| lizy12iul a răspuns:

Trombon- se impart toate cartile, poti sa te uiti in ele, daca ai perechi de 4 de scot (avantaj). Cine termina primul cartile castiga. deci, aranjezi cartile in mana, pe perechi ca sa nu te incurci, PARTENERUL NU ARE VOIE SA ITI VADA CARTILE! asa, deci ai in mana perechile aranjate, crescator sau cum vrei tu, dupa ce sunteti gata amandoi/3/4/etc. incepe primul, pune jos cate carti vrea de ex. 1 (as) cu fata in jos si spune "un popar", daca colegul spune Trombon, e obligat sa intoarca cartea si sa vada daca e popar, daca e popar il ia in mana, ceea ce e bine, tu te scapi de o carte, dar daca e as, adica daca ai mintit, o iei tu in mana si e randul lui. ne-am luat cartea in mana, si e randul lui, si spune de exemplu "2 zecari", sa presupunem ca si tu ai 2 zecari in mana, el poate sa minta sau sa spuna adevarul, daca tu spui trombon acum, trebuie sa verifici ambele carti, daca sunt zecari le iei, daca nu le ia el. sa presupunem ca il crezi si continui si tu, "si eu tot un zecar" si dai un as, si el continua "si eu un zecar" si tu continui "si eu inca un zecar" si de data asta dai un zecar, este imposibil sa fie 5 carti de acelasi fel, deci cineva a mintit, el poate sa spuna trombon sau sa continue, sa spunem ca zice trombon, el e obligat sa verifice ce ai spus tu ultima data, adica Un Zecar. si se uita si vede un zecar, asta inseamna ca el ia toate cartile inclusiv asul tau. si tot asa faceti pana cand unul din voi ramane fara carti... deci indiferent de cate carti spui, 3 de exemplu daca spui, el e obligat sa verifice toate 3 cartile, asa cum esti si tu happy

| lizy12iul a răspuns:

Maciupiciu- se impart 5 carti la fiecare jucator, sa zicem 2, poti sa te uiti la carti, dar la fel ai grija sa nu iti vada cartile. Scopul jocului e sa faci cat mai multe perechi de 4. Deci, ai in mana un as, un 2, un 3, si doi de 4. si e randul tau. intrebi pe colegu' " ai patrari?", si el iti raspunde daca are sau nu, nu aveti voie sa mintiti, daca are o sa iti zica "da, si numarul de exemplu 2", ceea ce e perfect pentru tine fiindca trebuie sa mai spui doar culorile care iti lipsesc, le ceri si ti le da, asta e prima pereche, cand faci preche se spune maciupiciu si se scot cartile si se pun de o parte pentru a le numara la sfarsit.
daca joci in mai multi, acum e randul tau sa intrebi pe urmatorul, se intreaba in roata de exemplu tu pe ioana si ioana pe mihai si mihai pe tine. cand tu ghicesti tu poti sa il intrebi pe mihai, si continui, acum ai un as, un doi si un trei si il intrebi pe mihai,"ai asari?" daca el iti zice ca da tu continui "cati?" si el iti raspunde"1-2-3,etc" sa zicem ca zice 1, tu acum trebuie sa ii ghicesti culoarea asului, tu ai rosu in mana asa ca el sigur nu are rosu, si zici trefla, si nu ghicesti, acum trebuie sa tragi o carte de jos, si jocul se repeta pana se fac perechile de carti.
cine are cele mai multe perechi castiga.
Daca nu ai inteles ceva poti sa ma intrebi :*

| OnuOnulică a răspuns:

Cum se joaca maciupiciu vezi aici http://www.tpu.ro/......ndita-d-d/

Cum se joaca trobom vezi aici http://www.tpu.ro/conversatii/cum-se-joaca-trombon-dau-funda/