| LittleandLiars a întrebat:

Cine imi zice, va rog, cum se joaca maciupiciu?

Răspuns Câştigător
| Eu4EverX a răspuns:

1. Se impart 5 carti la fiecare.

2. Primul care incepe intreaba pe unul dintre jucatori: "Ai 9? " sau "Ai AS?" etc.

3. Daca cel pe care l-a intrebat raspunde "DA", in continuare ii pune intrebarea "Cati?" (1, 2, 3. daca are 4 carti de 9 sau de AS ii scoate din joc si face pereche).

4. Dupe ce iti raspunde cate carti de 9 sau de AS(sau oricare alta carte pe care ai intrebat`o din pachet) are, trebuie sa ghicesti daca are TREFLA, ROMB, INIMA ROSIE SAU INIMA NEAGRA (sau FRUNZA, depinde cum le zice fiecare).

5. Daca ghicesti ce carti are (de exemplu ii spui: "AS de TREFLA), ti le da (1, 2, 3- cate ai ghicit).

6. Daca le ghicesti pe toate continui sa-i intrebi si pe restul' (depinde cati jucati, nu conteaza numarul), daca n`ai ghicit (sau ai ghicit decat o carte si el avea 2), iei carte din pachet sau 2 carti, depinde cate nu ai ghicit.

7. Si tot asa, catiga cel care are cele mai multe perechi!

10 răspunsuri:
| Emena a răspuns:

1. Se impart 5 carti la fiecare.

2. Primul care incepe intreaba pe unul dintre jucatori: "Ai 9? " sau "Ai AS?" etc.

3. Daca cel pe care l-a intrebat raspunde "DA", in continuare ii pune intrebarea "Cati?" (1, 2, 3. daca are 4 carti de 9 sau de AS ii scoate din joc si face pereche).

4. Dupe ce iti raspunde cate carti de 9 sau de AS(sau oricare alta carte pe care ai intrebat`o din pachet) are, trebuie sa ghicesti daca are TREFLA, ROMB, INIMA ROSIE SAU INIMA NEAGRA (sau FRUNZA, depinde cum le zice fiecare).

5. Daca ghicesti ce carti are (de exemplu ii spui: "AS de TREFLA), ti le da (1, 2, 3- cate ai ghicit).

6. Daca le ghicesti pe toate continui sa-i intrebi si pe restul' (depinde cati jucati, nu conteaza numarul), daca n`ai ghicit (sau ai ghicit decat o carte si el avea 2), iei carte din pachet sau 2 carti, depinde cate nu ai ghicit.

7. Si asa mai departe, castiga cel care are cele mai multe perechi(de 4 carti).

| Emena a răspuns:

Vaai.ca e si tare greu sa dai copy si paste

| madalicious a răspuns:

1. Se impart 4 carti la fiecare. [trebuie sa ai 4 carti pentru a face perechea nu 5]

2. Primul care intreaba pe unul din jucatori daca are o anumita carte de ex : "ai cinciari? ai optari?"
3. Daca primesti raspuns negativ iei o carte de jos. Daca este afirmativ intrebi jucatorul "cati?" El automat trebuie sa-ti zica cate carti are [1, 2, 3]
4. Dupa ce ti-a zis cati are trebuie sa ghicesti simbolul cartii. De exemplu :inima neagra, trefla, caro, inima rosie.
5. Daca ghicesti si continui sa ghicesti in continuare cartile, formezi cat mai multe perechi.
6. Cel care face cele mai multe perechi castiga.

| Eu4EverX a răspuns:

@Emanuela- ce raspusuri identicelaughing

| LittleandLiars explică:

Maciupiciu pai am vazut la niste fete din clasa si ma interesa si pe mine le-as fi intrebat daca nu ar fi asa pitipoance straight face

| RoxiutzaRux a răspuns:

Si mie imi place Maciuoiciu... dar de unde ine numele astalaughinglaughing

| RoxiutzaRux a răspuns:

Si mie imi place Maciuiciu... dar de unde ine numele astalaughinglaughing

| Florin1234 a răspuns:

1. Se impart 5 carti la fiecare.

2. Primul care incepe intreaba pe unul dintre jucatori: "Ai 9? " sau "Ai AS?" etc.

3. Daca cel pe care l-a intrebat raspunde "DA", in continuare ii pune intrebarea "Cati?" (1, 2, 3. daca are 4 carti de 9 sau de AS ii scoate din joc si face pereche).

4. Dupe ce iti raspunde cate carti de 9 sau de AS(sau oricare alta carte pe care ai intrebat`o din pachet) are, trebuie sa ghicesti daca are TREFLA, ROMB, INIMA ROSIE SAU INIMA NEAGRA (sau FRUNZA, depinde cum le zice fiecare).

5. Daca ghicesti ce carti are (de exemplu ii spui: "AS de TREFLA), ti le da (1, 2, 3- cate ai ghicit).

6. Daca le ghicesti pe toate continui sa-i intrebi si pe restul' (depinde cati jucati, nu conteaza numarul), daca n`ai ghicit (sau ai ghicit decat o carte si el avea 2), iei carte din pachet sau 2 carti, depinde cate nu ai ghicit.
7.Si tot asa castiga cel care cele mai multe perechi

| kOoXx a răspuns:

Este simplu