| anonim_4396 a întrebat:

Cum se poate trimite un pachet?(plata ramburs-verificare colet-probleme de curierat)
cum primesc un pachet?
M-ar interesa sa aflu cum se face, de la cei ce au trimis/primit, evident.
Cap coada cu detalii si tot, n-am trimis niciodata... n-am nici cea mai mica idee ce si cum...

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

La primire este si mai simplu. Te suna ei si te intreaba la ce ora pot veni sa-ti predea pachetul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chemi curierul si ii dai plicul sau coletul. Notezi pe un tipizat dat de ei datele expeditorului, destinatarului, data etc si daca este fragil sau nu. O copie ramane la tine.
A doua zi destinatarul va primi pachetul, daca firma de curierat are sediul in orasul respectiv.
Din pacate trebuie sa platesti si abia apoi deschide pachetul, si atat timp cat acesta este intact nu este vina lor ca inauntru nu se afla tot ce trebuie.
La majoritatea firmelor de curierat iti poti urmari expeditia pe internet sa vezi daca a ajuns si cine a semnat pentru preluarea ei.
Trimit des plicuri si pachete, si daca vrei livrare sambata sau dimineata pana in ora 10 trebuie sa le specifici si cred ca se si plateste in plus dar depinde de firma de curierat. Mai poti opta, daca trimiti documente improtante unde trebuie sa ai dovada, pentru confirmare de primire.
Eu iti recomand fan courier sau cargus.