| Fabian20 a întrebat:

Cum stie un termos cand e vara sa tina bauturile reci si cand e iarna sa tina cald? lamuritzi'ma si pe minebig grin

6 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Termosul pastreaza temperatura "constanta" deci daca iarna pui apa rece in el doar nu o face calda...

| IonutAxi a răspuns:

TÉRMOS, termosuri, s. Vas de sticlă cu pereți dubli, argintați, între care s-a făcut vid, pus într-o cutie metalică, folosit, datorită însușirilor de izolator termic, pentru păstrarea unui lichid la temperatură constantă. – Din germ. Thermos[flas-che].
Sursa: DEX '98 (1998)
Deci, daca bagi apa fierbinte in el, o va mentine fierbinte, daca bagi apa rece, o va mentine rece.

| Shatteredx a răspuns:

E destept

| bitihacy a răspuns:

Termosul doar mentine temperatura!

TÉRMOS, termosuri, s. Vas de sticlă cu pereți dubli, argintați, între care s-a făcut vid, pus într-o cutie metalică, folosit, datorită însușirilor de izolator termic, pentru păstrarea unui lichid la temperatură constantă. – Din germ. Thermos[flas-che].
Sursa: DEX '98 (1998)
Deci, daca bagi apa fierbinte in el, o va mentine fierbinte, daca bagi apa rece, o va mentine rece.

| frozanglobe a răspuns:

No Comment rolling on the floor)rolling on the floorrolling on the floor))

| chiquita a răspuns:

rolling on the floor really?