| Horty a întrebat:

Un termos vara pastreaza bautura rece, iarna calda. De unde stie termosul cand e vara si cand e iarna?

Răspuns Câştigător
| liviubat a răspuns:

Glumesti, nu? Ma intreb cati ani ai...Aici e vorba de izolare termica, fiind un spatiu de aer in peretii termosului care izoleaza. Adica se poate pastra bautura calda sau rece indiferent de anotimp. De fapt isi mentine temperatura mai mult timp, dar nu inseamna ca nu se mai raceste cafeaua in el.Mai citeste almanahe!

6 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Nici el nu stie!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Termosul este un vas de sticla dublu, argintati, intre care sa facut vid, pus intr-o cutie[vas] metalic, folosit datorita insusirilor de izolator termic, pentru pastrarea unui lichid la temperatura constanta un timp indelungat. Termosul este o incinta si are propietatea de a pastra o substanta din interior la temperatura pe care am introdus-o la un moment dat.

| Viorellilo07 a răspuns:

Termosul pastreaza temepratura constanta...fie calda. fie rece

| RagazzaDiPapa a răspuns:

De fapt, el se ia dupa temperatura la care pui bautura, daca e ciocolata calta, evident ca va fi calda, iar el o va pastra calda. Dar ca pui suc, el are temperatura mai rece, deci el o va pastra rece.:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce conteaza! Am eu o intrebare pentru tine. De unde stie anonimul ca Horty e un tantalau care vrea sa se bage si el cumva in seama? Simplu: a postat 2 amarate de intrebari si amandoua luate din ciclul de intrebari "existentiale" de pe google.

| aaffffffffffffffjkhjljh a răspuns:

Pai depinde ce bautura bagi in el, daca bagi cafea, ea normal e calda si o pastreaza calda, daca bagi apa rece, ea normal e rece si o pastreaza rece. Sper ca am fost de foloswinking.

Funda? big grin