| fluturashul a întrebat:

Un termos vara pastreaza bautura rece, iarna calda. De unde stie termosul cand e vara si cand e iarna? Funda big grin

Răspuns Câştigător
| CostyMe a răspuns:

Se numeste "instinctul termosului", un fel de al 6-lea simt apropo, tu de unde stii cand e vara si cand e iarna? daca iti zic ca acum suntem in plina vara ma crezi? Termosul nu trebuie să stie când e vară si când e iarnă, ci să păstreze substanta din interior la temperatura pe care o avea în momentul în care a fost introdusă. Adică, dacă pui ceva rece să rămână rece, dacă pui ceva cald să rămână cald. laughing

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocmai asta e problema.cand pui o bautura rece in termos ea ramane rece...iar dca pui o bautura calda in termos ea ramane calda indiferent de ce anotimp estebig grin