| WestSid3 a întrebat:

Cum va numiti si ce semnifica numele vostru? >: [ P. S. al meu e Sanda = aparatorul, a apara ] happy

50 răspunsuri:
| Diiana232997 a răspuns:

Ma cheama Claudia si semnificatia cred ca e asta:-de la o expresie latina ("lame") care inseamna "schiop"!big grin

| User a răspuns:

Paul... Paul dupa cate stiu inseamna mic. si mi se potrivestelaughing. si'n familie si la scoala sunt cel mai miclaughing. la varsta ma referbig grin

| jane_5414 a răspuns:

Pe mine ma cheama si Ionela si Maria deci:Ionela=binecuvantarea Domnului; Maria=copil dorit. Mie imi place cum suna amandoua, in plus si tu ai un nume frumos!

| Oktavian a răspuns:

Ma numesc octavian si nu stiu ce inseamna numele meu de unde ai aflat ce inseamna al tau... daca vrei sa-mi spui trimite-mi site prin mesj

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numele meu?
Diana... ce semnifica thinking

Derivat de la o veche rădăcină Indo – Europeană care semnifică „divin, ceresc", legată de dyeus (ZEUS). Pentru romani „ diviana" este numele latin pentru „zeiţă". diana (Artemis în mitologia greacă), fiica lui Jupiter şi a Latonei, este zeiţa Romana a vânătorii, pădurilor, lunii, a căsătoriei şi a naşterilor. Cel mai notabil templu al ei este cel de la Ephesus – una dintre cele 7 minuni ale lumii antice, construit în cca 220 ani.

| WestSid3 explică:

Merci jane
Peace peace sign

| ing. a răspuns:

Buna.Intrebarea ta chiar m-a facut curioasa si am cautat cate cevahappy.
Eu ma numesc Ingrid.happy...INGRID [norvegiana] Ingrid inseamna "frumoasa"(Ing era numele unei zeitati nordice)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MARINA- origine slava însemnând "din mare" Este o visătoare, mintea ii este cu un pas înaintea faptelor. Are respect pentru tot ceea ce o înconjurarea. Își face ușor prieteni.

Mai ma cheamă și ADELINA dar asta nu știu ce înseamnă. Cunoști vreun site cu asa ceva?¿

| hamsterx a răspuns:

Mirela - a admirabatting eyelashes

| Bacemi a răspuns:

Ma cheama Alex ( protector al oamenilor ).

lolita
| lolita a răspuns:

Numele meu nu are nici o semnificatie, este un diminutv de la alt nume.

| cosmin_3603 a răspuns:

Hello
Ma cheama Cosmin si este un derivat al numelui "Cozma"(in turca "koz" inseamna frumos), Cosmin mai vine si din greaca unde inseamna "ordine", "decenta".

| Teooo a răspuns:

Ma cheama Teodora =Darul lui Dumnezeu happy

| betty17 a răspuns:

Eu ma numesc Paula si sursa numelui este din limba latină şi provine din familia de nume romane Paulus, care înseamnă „mic" sau „umil".

succes

| →s ♥ ą← a răspuns:

Stefana... Originea numelui Stefana

greaca
Semnificatia numelui Stefana

vezi Stefan (cel incoronat (nume afectiv de origine greaca, inseamna coroana, corespunzator substantivului stephanos))

| VladyCristian a răspuns:

Salut sanda! happy Numele meu e Vlad.

vlad:
Veche prescurtare a numelor slave începănd cu elementul volod care semnifică „regulă". vlad Dracula, prinţul din secolul 15 al Ţării Româneşti, a fost inspiraţia care a dus la crearea personajului de film al vampirului Contele Dracula.

| Leea1234 a răspuns:

Andreea- de la "Andreas", nume masculin grecesc care inseamna "razboinic"

| JeSa a răspuns:

Mihaelahappy = ocrotiretongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Big BROther, cel care are grija de voibatting eyelashes

| ForeignO a răspuns:

thinking Doroteea -Ce inseamna? Habarnam, poate imi spuneti voi big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Octavian - - provine din expresia latina insemnand "al optulea"

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Anca-Gabriela sunthappy

Anca-romana-forma a numelui Ana(stiu ca in spaniola inseamna picior de puihee hee-)

GABRIEL / GABRIELA [ebraica] Gabriyel = omul puternic al lui Dumnezeu

Pa, Pa!

| WestSid3 explică:

@Dorutza. DOROTHEA [latina] Dorotheos = darul lui Dumnezeul doron = dar + theos = Dumnezeu smug

| BarBye a răspuns:

CRISTINA [latina] crestin
MIHAELA [ebraica] Miyka'el = Cine este ca dumnezeu?

astatea sunt numele mele :p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carmen, care inseamna cantec...si da, mi se potriveste:X:X!

| irinelu_9484 a răspuns:

Sunt irina ceea ce semnifica Pace...sau pasnica.

| Lavy_4392 a răspuns:

Pe mine ma cheama Lavinia Maria. Lavinia=origine latina si semnifica "femeie din Roma", iar Maria=vine de la Miryam, nume ebraic si insemna "Dorinta de a avea un copil". happy

| adelina_7242 a răspuns:

Pe mama o cheama sanda...si pe mine adelina

| wewrwwfwefdsf a răspuns:

Valentin=puternic, viguros si al II-lea nume gabriel=dumnezeu este puterea mea