| Criiss16 a întrebat:

Cumnata mea sta cu mine si familia mea in aceeasi casa de 6 ani.La inceput se purta foarte frumos si cu mine si cu parintii mei. Dupa vreo 2 ani a inceput sa-mi vorbeasca ff urat chiar daca aveam doar 6, 7 ani si ii comenta mereu mamei mele.Acum, ca sunt si eu mai mare si am mai multa minte las dupa ea cateodata dar.atunci cand ma enervez ii spun ce am de zis. De exemplu, azi, ma uitam la TV la un film, si, vine ea din bucatarie, imi ia telecomanda si schimba. Ii zic: hey! ma uitam la film! ea:si ce ma intereseaza pe mine? eu:cum adica? schimba pe film! ea:gura! eu:angry nu-mi zice sa tac! ea: tu chiar ai chef de niste suturi in "cur"? M-am enervat si m-am dus in camera. Tot azi, cumnata mea a vorbit cu verisoara mea pentru niste hartii.Mama mea a intrebat-o ce i-a spus. I-a spus mamei mele doar niste parti.Mama vroia sa afle altceva. si a intr. din nou. S-a enervat si a inceput sa se crizeze. Sunt mai multe exemple.de multe ori cand suntem cu cv verisori, unchi sau cv rude de ale mele incepe sa spuna lucruri de ale mele! Asta ma enerveaza foarte mult. Spunce tot ce fac eu in casa.Fratele meu a incercat sa o educe, pentru. ca e cam needucata.In cei 6 ani cat a stat la noi vad ca nu a invatat nimic...Acum este insarcinata si i-a spus unei prietene de a ei ca ar vrea sa se mute doar ea cu fratele meu singuri.Fratele meu nu a fost de acord pentru. ca am venit aici sa ii ajutam sa-si cumere un aapartament in tara, sa renovam casa de la tara si apartamentul. Credeti ca dupa ce o sa se nasca copilul o sa se schimbe?straight faceSau as putea face cmv sa o schimb? Am nevoie de ajutor pentru. ca mama mea este mereu trista din cauza ei si ii urca mereu tensiunea!sad Help me plss!

7 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Draga mea parerea mea este sa vb cu fratele tau si sa-i spui exact cum sta treaba, nu poate face chiar pe oricine sa sufere si sa-i accepte ei fitele, aducerea pe lume a unui copil ar trebui s-o inbuneze dar cu siguranta ea va fi mult mai agitata, din ceea ce ne-ai povestit tu, acesta este caracterul sau. Dupa ce va naste o sa vezi ca va fi mult mai rau, nu o zic din rautate ci din cunostinta de cauza, am avut si eu asa de specimene.Parerea mea este sa o puna careva din voi la punct, nu poate comanda ea in casa alor tai.Iti doresc multa bafta si mult noroc, cu siguranta vei avea nevoie.

| Leea1234 a răspuns:

VECHEA PROBLEMA, SOACRA SI NORA (MAI NOU CUMNATA)! SINCER NU PREA POTI FACE NIMIC, DECAT SA VORBESTI CU FRATELE TAU SI SA-I EXPLICI SITUATIA, DAR NU CRED CA VEI AVEA SUCCES, PENTRU CA EA E SOTIA SI MAMA VIITORULUI COPIL, SI NU O SA VA DE-A PREA MARE ASCULTARE.NU POTI DECAT SI TU LA RANDUL TAU SA FII NEEDUCATA CA EA SI SA-I RASPUNZI CU ACEEASI MONEDA, AMINTINDUI CA SEFA va fi IN CASA EI NU IN A PARINTILOR TAI, SI SA ASTEPTI SA SE MUTE DIN CASA VOASTRA CA SA AVETI LINISTE! MAI MULT CE TI-AS PUTEA SPUNE!

| Criiss16 explică:

Si eu si parintii mei i-am spus de multe ori fratelui meu. El a tot incercat s-o educe si ii tot spunea sa se comporte asa cum trebuie dar degeaba.De multe ori se apuca de plans doar sa-l impresioneze! Sau atunci cand el o cearta pentru ca vb urat cu mine spune ca tot eu sunt de vina si se apuca de plans. E o prefacuta! Chiar nu stiu ce sa fac dar nah.

| Princessee a răspuns:

Nu cred ca o sa se schimbe. Dar exista un proverb:"Nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita"

| ilie a răspuns:

Problema nu este usora, chiar daca i-ai vorbii frumos sau urat tot asa se v-a comporta, tu esti mai micuta si ai ajuns ca ea sa te terorizeze pentru ca simte nevoia de a conduce pe cineva, de a se face remarcata. Pot intelege ca in curand vei lua vacanta, timp mi mult ce il vei petrece cu ea. Cel mai sigur lucru este sa o ignori total, sa nu-i raspunzi, sa taci cand se apropie, tot ce faci sa nu-i raspunzi cu rautate iar cand vei fii intrebata in familie de fata cu ea sa le spui ca faci asta(tacerea)din dragoste pentru ea ca sa nu o ranesti cu ceva si sa se simta ca nu are un grad de civilizatie care ar fi echivalent cu al (aici alegi tu :animal, locuiyori ai grotelor, etc)sper sa dea rezultate vazand ca ramane singura si poate fara ajutor fiind gravida, totul conteaza cat de mult te vei stapanii sa nu ii raspunzi incearca asa si vezi ce v-a fii tu decizi ce faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cred ca este proasta dea dreptul.si prostul se cunoaste si cand doarme. da cum nu stiu decat parerea ta ...sunt in dilema.eu cred ca cel mai bine e sa se mute impreuna si sa-si faca viata de familie cum cred ei.lasatii sa plece. dar repede.eu am stat si la socri si la frate, si cel mai fericit am fost cand m-am mutat cu gazda.si pot trata pe toti cum consider de cuviinta. o sa va imprieteniti cand n-o sa mai stea cu voi.

| georgy_6583 a răspuns:

E cam nesimtita cumnata ta...nu cred ca se va schimba in bine poate in rau.am si eu o cunostinta asemanatoare care dupa ce a nascut se purta muult mai urat decat inainte nu lasa pe nimeni sa se apropie de copil, vb urat.etc.ar trebui ca mama ta sa se impuna si u la fel si poate asa va prinde un bun simt.ca nu-l are.winkingmuult succeshappyhappy