| CookieDiamond a întrebat:

big grin > CE limba se borbeste in Canada laughing) eu stiam ca un fel de franceza >big grin happy cine ma poate ajuta?!

Răspuns Câştigător
| emm a răspuns:

"Cele două limbi oficiale ale Canadei sunt engleza şi franceza, vorbite de 56, 3% şi respectiv 28, 7% din populaţie.Franceza este vorbită în cea mai mare parte în Québec, precum şi în regiuni din New Brunswick, estul şi nordul Ontario, Saskatchewan, ţărmul sudic al Nova Scotia şi sudul Manitoba. Dintre cei care vorbesc franceza, 85% trăiesc în Québec. Franceza este desemnată ca limba oficială în provincia Québec, unde guvernul provincial nu promovează folosirea englezei. New Brunswick este singura provincie oficial bilingvă. Engleza este desemnată ca limbă oficială în toate celelalte provincii.

Câteva limbi aborigene deţin statut oficial în Teritoriile de Nordvest (Northwest Territories). Inuktitut este limba majoritară în Nunavut şi are statut oficial în acel teritoriu."
asa stiam si eu, ca franceza in quebec;batting eyelashes
sper ca te'am ajutatwinking

9 răspunsuri:
| mymy a răspuns:

Engleza si franceza

| Ioana1984 a răspuns:

Canada are doua limbi oficiale: engleza si franceza.
In toate privinciile Canadei limba predominanta este engleza cu exceptia provinciei QUEBEC unde predominanta este limba franceza.
Acum poti sa alegi una din doua sigur ai sa poti sa comunici cu cineva acolo.Bafta.

| CookieDiamond explică:

Multumesc tuturor pentru. ajutor big grin!

| Quiss a răspuns:

Si engleza si franceza; depinde de regiune.

| D[:x] a răspuns:

In Canada se vorbeste engleza si franceza.

| Florys a răspuns:

Se vorbeste engleza si franceza!

| inginer a răspuns:

Franceza, in mare parte. In sud se mai vorbeste si engleza.

| tiberiu_7743 a răspuns:

Limbile oficiale sunt engleza si francezabig grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Franceza si engleza