| anonim_4396 a întrebat:

Da`ti`mi si mie niste exemple de retete usoare si rapide de clatite, chec, nu conteaza. usoara sa fie happy

Răspuns Câştigător
| Kat123456 a răspuns:

Pentru clatite:
- 2 oua
- o cana de lapte
- o cana de faina
Se bat ouale ca pentru omleta, apoi se amesteca laptele. Cand sunt bine omogenizate, turnam si faina in ploaie, amestecand constant cu telul pentru a nu face cocolosi si se potriveste cu o priza se zahar si un praf de sare. Se coc clatitele pe ambele parti. Cum? Turnati cantitatea necesara (in functie de cat de groase vreti clatitele) cu ajutorul unul polonic, intr-o parte a tigaii, iar prin rotirea tigaii, uniformizati alatul pe toata suprafata ei.
pentru chec:
Ingrediente:
5 oua
10 linguri zahar
10 linguri faina
10 linguri ulei
praf de copt
zahar vanilat
2 linguri cacao

Mod de preparare:
Se bat (cu mixerul) ouale cu zaharul, se adauga uleiul si faina amestecata cu praful de copt si zaharul vanilat.

In tava unsa cu margarina si tapetata cu faina se toarna jumatate din cantitatea de aluat. Cantitatea ramasa se omogenizeaza cu cacao si se toarna peste aluatul din tava. Optional, se pot presara deasupra nuci, stafide sau rahat.

3 răspunsuri:
| misu a răspuns:

Intra mai bine pe gustos.ro

| pici6 a răspuns:

Buna. CLATITE CU NUTELLA SI KIWI
ingrediente:
12 clatite clasice
4 linguri de unt de masa, nesarat
1 borcanas de Nutella sau Finetti
12 bucati kiwi, foarte coapte
MOD DE PREPARARE:
Se prepara clatitele conform retetei clasice si se aseaza pe o farfurie plata, unse cu unt nesarat si acoperite.

Se spala bine si apoi se decojesc fructele de kiwi, apoi se taie feliute.

Se ung clatitele pe o parte cu Nutella sau Finetti apoi se pun cateva felii de kiwi in interior, presandu-se usor.

Se impaturesc clatitele bine si se aseaza pe un platou.

Se orneaza cu Nutella sau se lasa simple. sper ca ti-am fost de ajutor... fundabatting eyelashes?

| GEORGE a răspuns:

Amesteci oua cu faina si apa sau lapte, pui putina scortisoara si obtii aluat de clatite.