| cevazacelamineintorace a întrebat:

Daca ati vedea o pisica(sau orice animal-caine, cal...), pe strada, care este ranita, ce ati face?

Răspuns Câştigător
| AlexanderChristianFenty a răspuns:

Evident a-si suna la protectia animalelor, si pana intervin ei a-si incerca sa ajut cum pot, daca sangereaza, imi rup bluza, tricou si incerc sa-i opresc sangerarea.eu nu as putea ramane indiferent la o asemenea intamplare, cand vad la TV cum omoara animalele si le chinuiesc, incep sa urasc oamenii!

15 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Am un vecin veterinar, cred ca l-as transporta pana acolo.Nu ma pricep la acordat prim ajutor si poate ca i-as face mai mult rau
Pacat ca nu e si in Romania Politia Animalelor ca in USAhappy

Shin
| Shin a răspuns:

As suna la 112 tongue

| cevazacelamineintorace explică:

Va rog sa raspundeti

| larrii a răspuns:

L'as lua cu mine in casa big grin:doar in cazu ca este catel, pisica, pasare [animal mic] si l'as ingriji cu ce am eu in casa. daca nu reusesc sa il tratez il duc la veterinar. daca este animal mare ...nu stiu ce as putea face...big grin

| Lawrence a răspuns:

Am gasit o pisica pe strada slaba, putin murdara, si infometata... era cam ora 3...am du-so acasa si i-am pus intr-o cutie laptele meu de la scoala si l-a baut pe tot. Îi era frica e mine am luat-o in brate am mangaiat-o si am dat-o afară. A doua zi fix la ora 3 era in fata scarii blocului, aşa m-am bucurat cand am vazut-o am luat-o si am dus-o iar in casa i-am dat da mancare(putin salam din frigider) si am pus-o in pat, mi-a tors, si am tinut-o pana seara(in casa) pana cand s-a uracat pe dulap şi am dat-o afara. Pană cand venea in fiecare zi. Dupa vreo 2 saptamani i-am luat mancare de pisici (Whiskas). Iarna a incaput sa umble dupa motani(ea era pisica) si eu ma duceam dupa ea cu o punga de Whiskas si o chemam(ea venea) si duă aia a facut puii, intr-un beci (cred), venea odata la 2 zile si manca si pana cand i-a adus la noi (unul cate unul)(avea 4)şi dupa ce am dat puii (fara bani) a incput sa naparleasca, maicamea zicea ca să no mai timem. Şi ca să nu mai intru in detalii o am de 4-5 ani am dus-o si la veterinar, a facut car 4 serii de pui(cate 4, odata a facut 5), şi e grasă şi a venit de 2 ori muscata sau lovita. Acum doarme pe pat si are iar pui in burta, cred da fată prin aprilie.

| Ana a răspuns:

Mi-e mila de ei, nici nu pot sa ma uit sad

| Betty18 a răspuns:

in primul rand i-as aduce niste mancare si apa si un bandaj cu care sa il leg la rana sau daca as cunoaste vreun medic veterinar l-as chema pe el.

succes

| ihaterain a răspuns:

As face orice ca sa o ajut cat mai repede...As lua pisica sau cainele cu mine (cai n-am cum prea sa intalnesc p'aci) si l-as duce la cel mai apropiat medic veterinar

| T. AC a răspuns:

Raspunsul meu mai ciudat dar iti spun siner nu am nici un sentiment fata de alte creaturi sau de mine happy dar as incerca sa ajut daca ar fi la o distanta prea mare sa mai ajunga cineva la cum semista politia si altele in zilele noastre as face ce am mai facut pana acum as rapune animalul cu cat mai mare cu atat mai multa experienta am in a face asta e mai bine pentru el decat sa stea in soare sau in ce conditii mai pot fi pe strada cele mai multe intalnite de mine au fost pe marginile soseleleor abandonate de oameni din diferite motive ca erau bolnavi sau slabi inapti pentru a face ceva ce au putut rezista si nu aveau rani perisoloase am chemat ajutor in general legatura cu 112 dar in cazuri accidentate am facut ce a trebuit facut si anuntam daca era un animal ce periclita circulatia daca erau animale mici caini pisici sau ceva nu mai mare ca un caine il luam in portbagaj si il ingropam intr-un loc amenajat special (motivul nu conteaza de ce)

| vintageheart a răspuns:

Miar parea rau de ea si daca as avea la mine atuncea ceva mancare i-as da.sad

| ary a răspuns:

As lua animalul acasa, cu calul insa e mai greu, stau la bloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As anunta un adult, veterinarul apoi protectia animalelor.In niciun caz nu l-as lasa sa moara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce vreau sa ma fac medic veterinar si imi plac animalele foarte mult fii sigura ca ceva as face. Eventual as suna la politia animalelor si as astepta acolo pana soseste cineva si ma asigur ca este totul in regula pentru ca pana la urma si animalele tot fiinte sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad foarte multe animale pe strada, moarte, calcate de masini.
Daca ar fi ranita, probabil l-as ajuta.

| madytzza a răspuns:

As chema pe cineva care sa il ajute...eu sunt cam ca,, madutu"straight face