| LoveMetin2 a întrebat:

Dati-mi niste puncte slabe ale adversarlui in bataie si unde sa lovesc.

Răspuns Câştigător
| M.G.R a răspuns:

Varful barbiei, usor lateral ( mikazuki): lesin;
Varful barbiei (kachikake): lesin;
Moalele capului sau bregma (tendo sau tento): fracturarea craniului;
Tamplele ( kasumi): moarte prin ranirea creierului;
Ochii, arcadele sprancenelor, pometii obrajilor (seidon): pierderea vederii (temporar sau definitiv) si
a echilibrului;
Intre ochi (uto sau chuto): mortal;
Sub nas (gekon, jinchu): fractura si lesin;
Apofiza mastoid (dokko): mortal;
Carotidele (mursasme si matsukaze): lesin;
Laringele(hichu): lesin;
A saptea vertebra cervical (keichu): "lovitura iepurelui": lesin.
Pe corp:

Testicule ( kinteki sau tsurigane): lesin, iar uneori chiar moartea;
Ombilic (myojo): lesin;
Plexul solar (suigestsu): pierderea respiratiei;
Baza sternului (kyosen): paralizarea sistemului nervos;
Mijlocul sternului (tanchu): traumatisme cardiace;
Intre coastele a 4-a, si a 5-a (ganka): pierderea respiratiei;
Coastele flotante (denko, izuma 1): paralizie nervoasa si respiratorie.
Pe spate:

Baza omoplatilor (haya-uchi): stop respirator;
Intre omoplati (kassatsu): lesin;
Rinchi (ushiro-denko): soc nervos;
Coccis (bitei): leziune la maduva spinarii afectat.
Puncte dureroase dar netraumatizante:

La brat:

Partea interioara a bratelui (wanjun);
Partea de deasupra articulatiei pumnului (shuko 2);
Partea de deasupra mainii (soto-shakutaku);
Strangerea bratului (chukitsu);
La picioare:

Interiorul partii superioare a coapsei sau regiunea inghinala (yako);
Partea de deasupra coapsei (fukuto);
Baza pulpei piciorului (kusanagi);
Golul genunchiului (shitsu-kansetsu);
Tibia (keiko);
Glezna (naike);
Partea de deasupra labei piciorului (kori sau so-in). fundita?

1 răspuns:
| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Gat, plex ( capul pieptului ), in lateralul coastelor chiar la granita dintre coaste si abdomen, rotula ( dar nu da cu pumnul ca risti sa iti luxezi degetele ). Oricum ai grija ca loviturile la gat sau in plex pot omora persoana lovita asa ca te sfatuiesc sa nu folosesti aceste metode decat daca e grava situatia.