| ioana445 a întrebat:

am si eu o problema la mate si nu stiuuu s-o rezolv! acum stiu ca o sa spuneti:"hei pe aici n-ai voie cu teme " sau"fa-ti tema singura" dar chiar am nevoie de ajutorul vostru! pls dau si fundita

!

sa vedem:

aflati numerele x, y si z stiind ca media aritmetica a numerelor x si y este 1 supra 6 media aritmetica a numerelor y si z este 2 supra 3 si media aritmetica a numerelor x, y si z este 1. plsss! ajutati-ma! va roooooog! si dupa cum am spus dau funda!

1 răspuns:
| Shagun a răspuns:

Ar trebui sa mearga.
Din prima relatie => x+y=1/3
Din a doua => y+z=4/3
Si din a treia => x+y+z=2
Scazand din a 3-a pe prima, iti da z=2- 1/3= 5/3
Scazand din a 3-a pe a 2-a, iti da x=2- 4/3= 2/3
Apoi inlocui din a 3-a si da si iti da y=-1/3
Mi-a fost si mi-e greu la calcule laughing
Bafta kiss