| mariaioana_8356 a întrebat:

Dau fundita cine imi zice si mie rasp corect primul:

Intr'o urna sunt 12 bile rosii si 18 bile albe.Probabilitatea ca extragand o bila din urna sa fie alaba este egala cu...

Răspuns Câştigător
| shogoru_2741 a răspuns:

Probabilitatea este egala cu nr cazurilor posibile impartit la nr cazurilor favorabile, cum ar fi:
cazuri posibile: 12 bile rosii + 18 bile albe = 30 bile
cazuri favorabile: 18 bile rosii, rezulta
30:18=1,(6)

4 răspunsuri:
| rosto a răspuns:

18/30=3/5

| rosto a răspuns:

Mamicule, hai sa iti explic ca la... prosti. daca tu ai in urna si bile rosii si albe, cum e posibil ca daca scoti una la intamplare, posibilitatea sa fie de 166% sa scoti o bila alba? adica "mai mult ca sigur" tu scoti alba desi sunt si rosii acolo. e imposibil asa ceva si trebuie numai sa gandesti putin, o sa vezi ca nu e prea greu. fa un experiment practic, pune niste bomboane colorate, tot asa cum scrie si in datele problemei si trage bomboane de cate ori vrei tu. o sa vezi ca la un moment dat o sa scoti una rosie. si atunci? aualeeeeeu, ce se intampla atunci? pai atunci picam capacitatea (sau bacul, ce dai tu). asa ca pune-ti mintea la contributie si burta pe carte ca utilizatorii de pe TPU nu iti dau intotdeauna raspunsurile corecte.

| Flash a răspuns:

18/(12+18)=0. 6
Sau in procente: 60%

| Altair a răspuns:

Rasp este 50%