| lollopop a întrebat:

De ce cand imbatranim ne stafidim?laughing
Adica avem riduri si chestii din astea...

3 răspunsuri:
| IrinaAndreea a răspuns:

Scade nivelul de colagen si, odata cu el, si elasticitatea pielii.

| Pinxiee a răspuns:

laughing

Pai pentru ca nu mai avem aceeasi elasticitate a pielii, scade nivelul de colagen si asa facem riduri si etc.
Probabil sunt mai multe chestii care influenteaza "stafidirea" dar eu stiu ca in general acesta este cel mai important.

Pupici`:*

| Julienne a răspuns:

Pielea incepe sa imbatraneasca in jurul varstei de 25 de ani.
Pe masura ce imbatranim productia de colagen, proteina care functioneaza ca o schela pentru piele, si de elastina, substanta care permite pielii sa isi revina la forma initiala, incetineste, pielea devenind mai putin elastica.

Asa apar ridurile iar pielea se subtiaza si devine usor transparenta.