| Mariusssss a întrebat:

De ce credeti ca limba romana a devenit atat de prost scrisa si vorbita? Credeti ca sunt benefice expresiile preluate din engleza, franceza, tiganeasca sau din limba altor popoare? De ce nu putem avea o limba a noastra si atat?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se vorbeste asa din cauza tineretului si a internetului, nu se mai chinuie sa scrie asa corect ci un exemplu cand iti zice cineva (hai sa vorbim o chestie) acel vorbim il prescurteaza la 'vb' sau in loc de a zice Pai spun 'pai'. Noi daca respectam gramatica ce am invatat-o la scoala e foarte bine, cine nu vrea sa o respecte e treaba lui/ei.

| Robert a răspuns:

Avem una frumoasa. Vorba lui Puya din melodie (ne place sa traim americaneste)http://www.youtube.com/watch?v=mlOGfAaet3Y
Noi ca o tara bananiera ce suntem importam tot de la expresii la sarbatori etc.Se cam duce pe apa sambetei cultura noastra.

| Deniisze a răspuns:

Această schimbare este datorită internetului şi a limbilor stăine vorbite. Aşa cum acum toţi pleacă în afara ţării. Dacă pleci din ţară trebuie să ştii o limbă străină, căci altfel nu te vei descurca deloc. Foarte bine, te duci şi când te intorci ce faci? Vorbeşti jumate română jumate engleză sau altă limbă ca să arăţi că eţti diferit... sau şi mai şi! Sunt alţii care nici nu se uită la tine pentru că eşti român, insă şi eu sunt români care au uitat de unde au plecat. Ăsta ar fi unul din motive. Sau cum se zice... tineretul vorbeşte cu foarte multe prescurtări şi multe cuvinte pe care ei le schimbă sau le împrumută din altă limbă. Ăsta e românu, nu se mulţumeşte cu ce-i al lui, vrea şi de la altul.
Asta a fost părerea mea...Multă baftă!

| JesterRO a răspuns:

Totul a inceput din lipsa atentiei, apoi a intervenit obisnuinta, apoi dependenta. In final, prostia.