| Dumitru_Seu_1995 a întrebat:

De ce in nordul Africii este mai cald ca la ecuator?

1 răspuns:
| amyana00 a răspuns:

POZITA CONTINENTULUI - Africa este traversata de Ecuator in partea centrala si este cuprinsa in cea mai mare parte intre cele doua tropiceintre 30° lat. N si 30° lat. S se afla zona de clima calda.Africa fiind cel mai cald continent. Deoarece Africa este asezata simetric fata de Ecuator, tipurile de clima se repeta spre N si spre S.
MASIVITATEA CONTINENTULUI face ca o mare parte a continentului sa fie lipsita de influenta oceanelor astfel incat clima este in mare parte arida
ZONELE DE PRESIUNE ATMOSFERICA – minimele ecuatoriale determina formarea norilor si precipitatii bogate, iar maximele subtropicale se manifesta prin cer senin si precipitatii ft. reduse.
CURENTII OCEANICI – curentii reci de-a lungul tarmurilor din regiunile calde determina cer senin si precipitatii reduse (Desertul Namib, din SV Africii ).