| anonim_4396 a întrebat:

De ce la ecuator ete tot timpul cald, iar in zona polilor es tot timpul rece?

Răspuns Câştigător
| DonGiovanni a răspuns:

Deoarece ecuatorul este chiar in mijlocul terrei iar polii sunt cele mai sudice, respectiv nordice puncte ale planetei si acolo soarele ajunge cu greu.

11 răspunsuri:
| alecs871 a răspuns:

Deoarece pamantul este "rotund", de fapt este bombat la ecuator si turtit la poli ( polul nord si sud, nu Iasi sau Timisoarahee hee ). Deci la Ecuator, linia de mijloc Al globului pamantesc este mult mai aproape de Soare iar Polii sunt mai departati de Soare. Puteai pune intrebarea si de ce la poli o noapte tine cateva luni. Pamantul este usor inclunat fata de Soare si de aceea in Romania sunt si 4 anotimpuri, spre exemplu cand la noi este vara, la polul nord este mereu zi, cateva luni, iar la polul Sud este noapte, iar cand la noi este iarna, adica cum e acum, la Polul Nord este deja noapte, care va tina pana undeva prin februarie.
Prin scris e mai greu de inteles si mult mai greu de explicat, dar sper sa fi inteles ceva, nu mai rau te-am intunecat big grin

| cd92 a răspuns:

Pamantul face 2 miscari de rotatie, una in jurul lui si una in jurul soarelui. Cand este iarna pamantul este departe de soare si de aceea este frig iar cand este vara pamantul este aproape de soare si de aceea este cald. Diamentrul pamantului este de 12. 756. 274 km la Ecuator, si de 12. 713. 504 km la poli diferenta dintre ecuator si poli este de 42. 770km din cauza acestei diferente la ecuator este cald si la poli este frig.
Sper ca te-am lamuritwinking

| Irina a răspuns:

Din cauza formei planete razele Soarelui cad in mod diferit pe Pamant. de exemplu la Ecuator cad perpendicular, de asta e mai cald.

| Licurici_2296 a răspuns:

Cum au zis si ceilalti, fiindca globul e bombat la Ecuator, astfel lumina Soarelui ajunge mai intens la Ecuator decat la poli, acestia sunt pur si simplu mai departe de soare, iar datorita axei in jurul carei se invarte Terra e putin inclinata, cu Polul Sud spre Soare, la Polul Nord e mai frig. Si exista perioade ale anului cand e mai cald la noi si perioade cand e frig, respectiv 4 anotimpuri, pentru ca traseul Pamantului in jurul Soarelui nu este la aceeasi distanta fata de acesta toate cele 365 de zile. Cand e mai departe, e iarna. sper ca ai inteles. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pu-i mereu intrebari cheie despre ceva care se vede destul de clar si fara ochelari cu multe dioptrii?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si totusi nu am inteles ce miscare a pamantului determina anotimpurile(schimbarea unghiurilor de cadere a razelor solare pe suprafata pamantului)nu miscarea de rotatie a planetei in jurul soarelui determ aparitia anotimpurilor, pentru ca atunci cand se departeaza sau apropie de soare la ecuator ar trebui sa fie mult prea cald sau frig.deci isi pastreaza temperatura indiferent de distanta fata de soare. vreau un raspuns corect.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca polii sunt situati sus si jos si este tot timpul frig! iar ecuatorul...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca soarele nu patrunde deloc la poli ci intotdeauna la ecuator si de aceasta la poli este tot timpul rece iar la ecoator este tot timpul cald

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De fapt cauza este faptul ca pamantul este inclinat, iar inclinatia cu care razele ajung pe sol are de-a face cu caldura primita. Deoarece Pamantul este inclinat, iar razele soarelui sunt mereu sub un unghi mai aproape de 90 grade ( perpendiculare ) la ecuator decat spre extremitati, la ecuator este mai multa caldura decat la poli - deci la ecuator este mereu mica inclinatia razelor, iar la poli, chiar si cand sunt indreptati spre soare (vezi mai jos), inclinatia razelor este tot mult mai mare. Totodata, pamantul este inclinat si, facand miscarea de revolutie, odata este inclunat cu polul nord spre soare ( atunci e zi la polul nord si vara in emisfera nordica, noapte la polul sud si iarna in emisfera sudica ), iar odata e cu polul sud spre soare ( atunci e zi la polul sud si vara in emisfera sudica, noapte la polul nord si iarna in emisfera nordica ), insa, desi se schimba inclinatia, Ecuatorul ramane aproape neschimbat. Diferentele astea fac schimbarile de temperatura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Soarele este cu dinti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deroace la ecuator razele soarelui sunt perpendicular, iar la poli tangente