| anonim_4396 a întrebat:

De ce ma pot lega, ca sa pot explica relatia dintre titlul (poeziei, textului) si continutul acestuia?

Răspuns Câştigător
| PeAripiDeVant a răspuns:

Hey! E foarte simplu.Poti incepe asa:Titlul operei(scrii opera) este alcatuit din (scrii din ce parti de vorbire este alcatuit),apoi spui daca contine vreun procedeu artistic(imagine artistica sau figura de stil) si poti continua asa:si face referire la...(anotimpul/peisajul/tabloul natural etc.)descris in poezie cu ajutorul procedeelor artistice,cum ar fi...(incepi sa dai exemplu de cateva procedee artistice din poezie care au legatura cu titlul. Daca titlul este,de exemplu "Toamna", iei figuri de stil si imagini artistice care fac referire la anotimpul autumnal). Este de preferat sa precizezi si specia operei, mai ales daca titlul contine cuvinte precum"peisaj","anotimp","animale","pastel","tablou"etc.Bafta la scoala! Bye bye!

2 răspunsuri:
| Scherlit a răspuns:

Poti sa spui la ce te-ai gandit cand ai citit titlul fara sa stii cuntinutul poeziei ( poti inventa cv pe loc)

| Daliii a răspuns:

Pai sti cum e, titlul sintetizeaza continutul textului si poti formula asta in functie de titlu, dupa care incepi sa descrii continutul happy In compunerea ta poti adauga o fraza precizand din ce este alcatuit. Mai poti spune ca titlul concentreaza continutul ideatic al textului si asa mai departe big grin