| cyberwest a întrebat:

De ce noi romanii ii spunem Lui Hristos,, Iisus"si nu,, Yehoshua"?
si cum facea el crucea? ca la crestini sau catolici?

Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

Una la mana : Iisus nu isi facea cruce! Simbolisica semnului crucii este ulterioara rastignirii : Hristos fiind crucificat (batut in cuie si inaltat pe o cruce) adeptii sai si-au luat ca semn de recunoastere intre ei semnul crucii. De ce noi romanii Il numim ca Iisus sau Christos sau Hristos. Foarte simplu : numele de evreu al lui IIsus era Yoshua, adica, in traducere libera Iisus. pe un oarecare care are numele de Basil in Franta il traduci in romaneste ca Vasile. Ce semnifica in ebraica Yoshua? Inseamna acelasi lucru ca Hristos in greaca. Noi, romanii, adaptabili, am preluat atat forma ebraica de "Yoshua (ajunsa in romana "Iisus") cat si forma bizantina, tradusa, "Hristos". Cum au facut de altfel toti cei convertiti la crestinism, in pronuntii si ortografii conforme locului. Important nu este cum Il numim sau cum credem ca este numele Lui initial, important este sa credem in sacrificiul Lui!

2 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Iisus nu isi facea cruce.Simbolistica semnului crucii este ulterioara rastignirii.

| silviu_5499 a răspuns:

Datorita faptului ca asa se traduce