| Cristina788 a întrebat:

De ce unele persoane sunt mai mature si altele nu? ca de exemplu sunt unii baieti care au 15 ani si chiar gandesc de varsta care o au, dar sunt unii care au 15 ani si gandesc mult mai matur. Ce sunt cu acele persoane? de ce sunt atat de mature? care e motivul?

13 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Sunt mai multe cauze big grin In primul rand depinde de fiecare persoana in parte happy Fiecare alege cum sa fie.Mai matur, mai copilaros...etc big grin
Depinde foarte mult si de anturaj big grin De prietenii acelui baiat (in cazul nostru ) Daca umbla cu baieti mai maturi ...va fi si el mai matur nu?big grin E normal happy

| Razvan a răspuns:

Vestea proasta ca unii baieti sunt imaturi la 15 ani, se casatoresc imaturi fiind, fac un copil cu nevasta tot nematurizati si sotia constata cu stupoare ca va avea de crescut de fapt doi copii toata viatalaughing

| sy46 a răspuns:

Experienta de viata, prin ce au trecut pana atunci, anturajul.

| DanSor a răspuns:

Dorinta de a afla ceva nou, problemele prin care a trecut respectiva persoana, sunt doar cateva exemple din lista lucrurilor care te maturizeaza brusc, si ma refer la partea psihica, sentimentala, etc...
Depinde de fiecare, nimeni nu-i perfect si nici egal (poate doar in drepturi)winking

| spot a răspuns:

Nu stiu... eu spre exemplu am 16 ani dar am o gandire mai matura. probabil ca tine de mediul in care au crescut si s-au dezvoltat respectivele persoane. chestie de psihologiewinking

| chelutzul a răspuns:

Un joc il inveti destul de repede daca te pasioneaza... dar asta nu inseamna ca gandesti matur.multi tineri au o gandire matura datorita faptului ca au avut experientele pe care le avem toti pe parcursul vietii mult mai devreme decat alte persoane.au cunoscut necazul, saracia, prietenia, tradarea, bucuria muncii si a banului castigat etc etc etc

| M.G.R a răspuns:

Acele persoane de care zici tu sunt maturizate fortat din cauza problemelor

| ardillabicolor a răspuns:

Depinde...sunt unele chestii cu care te nasti sau se invata pe parcurs.Conteaza si ce educatie au primit de la parinti...Depinde si de caracter.Sunt multe cauze.

| Flavius_6134 a răspuns:

Pai raspunsul este chiar foarte simplu... daca ai 15 ani, bani garla de la mamica si taticul, nu duci lipsa de nimic si nu te gandesti deloc la probleme de zi cu zi normal ca te doare-n 14 si esti foarte imatur, nu sti valoarea banului si cum sa tratezi probleme din viata ta.In schimb, daca acea persoana de 15 ani nu vede viata chiar roz si trece prin niste probleme (psihice/fizice) si le depaseste singur normal ca va sti cum sa trateze problemele si va avea o oarecare maturitate... Daca este fortat de mic sa se gandeasca la toate prostiile va deveni foarte repede matur, crede-ma!

| 教皇 a răspuns:

Probabil vor sa demonstreze ca au o capacitate de gandire mai mare decat a celorlalte persoane care au aceeasi varsta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Educaita de pariniti intreseul de luciri sa inv alte alea noi de ex eu am 9 ani si gandesc ca unul de 16 deci la un joc metin2 eu am lvl 50 si alti de 16 ma intrebaa detoate deic sunt tare si motivul am fost intreseat de joc am cautat poe net etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece existe persoane mai inteligente si altele mai putin happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bune rasunsuri, felicitari tuturor.Intr-adevar educatia, modul de viata sau anturajul, exprima personalitatea omului.