| anonim_4396 a întrebat:

De ce unele persoane arata mai matur si altele de aceeasi varsta arata, ca si cand ar fi copii?

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pai unii au stat mai mult in soare si s-au copt mai tare. thinking

| lakrymotsa a răspuns:

Pt ca din nastere unii copii sunt dezvltati iar altii nu prea.Deseori imi puneam si eu intrearea aceasta, am 13 ani, si o pritena de-a mea are tot 13 si este foarte dezvoltataa decat mine...

| flory9787 a răspuns:

Nu există o regulă pentru asta. Fiecare om e altfel. Există și băieți mai maturi decât unele fete și fete mai mature decât unii băieți.

Ca exemplu din viața personală, ți-aș putea zice că băieții pe care i-am cunoscut sunt mai maturi decât fetele pe care le-am cunoscut.

Se mai spune uneori despre fete că sunt mai mature deoarece ele sunt primele cu șmecheria, țigările, etc de la vârste fragede. Dar pentru mine asta nu e maturitate, e prostie fără limite.

| blackdragon_7370 a răspuns:

Fizionomia fiecarei persoane este diferita. Ea poate fi determinata de mediul in care a trait acea persoana, de starile de spirit pe care le-a avut mai frecvent, uneori poate fi determinata si de trasaturile existente in familie. Multe persoane pot arata mult mai batrane decat sunt datorita greutatilor vietii, de exemplu: o tanara mama, care are copilul bolnav de cancer sau leucemie, va arata, probabil, ca o batranica de 50 de ani. Sunt mai multe motive pentru care unele persoane arata mai matur si altele de aceeasi varsta, arata ca niste copii. O alta cauza o poate reprezenta machiajul sau chiar inaltimea.

| Alex99_5691 a răspuns:

Uni se maturizeaza mai repede decat altii fiecare an care trece aduc noi schimbari pentru unuii dar pentru altii nu: la unu pubertatea apare de la o varsta frageda, cresterea inaltimii foarte bruste etc si la altii nu... funda?

| Cristiann_2359 a răspuns:

E din cauza ca ori a mosteniti parinti sau alte rude sau a fost o mutatie in ADN.

| SantaClaus a răspuns:

Poate pentru ca toti se dezvolta si se maturizeaza diferit (fizic sau psihic). Nimeni nu este la fel.winking

| beibiii_9032 a răspuns:

Unii se dezvolta mai repede, altii nu tongue funda?blushing