| beatleman a întrebat:

De ce unii oameni ajung in fanatismul religios cand este vorba de Dumnezeu.Eu sunt crestin ortodox si cred in Dumnezeu dar nu intrec masura...de ce?

5 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

...asa gandesc. asa au fost educati de mici ...cred in dumnezeu mai mult decat in parintii lor! poate ca nu e chair ceva rau. dar nici sa intreci masura in acest hal! pana la urma o viata ai, daca Dumnezeu ti-a dat-o atunci traieste-o!

| pauladrian a răspuns:

De la prea multa prostiewinking

| RUMBURAK a răspuns:

Din nevoia de a se agata de anumite repere, de a avea anumite confirmari.pentru a gasi o explicatie pentru orce li se intampla.si poate din prea multa dragoste de dumnezeu.cand te pasioneaza ceva si ajungi sa te contopesti cu lucrul acela sa te identifici atunci mai este un pas pana la fanatism. dar nu uita ca fanatici chiar si cei religiosi cred pana la nebunie in convingerile lor.

| LadyLuna a răspuns:

Lipsa de educatie, cunostinte minime(probabil oameni cu 4-5 clase), pentru care orice fenomen mai "ciudat" nu se poate explica, dar e asociat cu sfarsitul lumii.
Asa e si cu treaba aia, cum ca 45%din romani cred ca Soarele se invarte in jurul Pamantului.

| Jo14 a răspuns:

Părerea mea este ca degeaba esti crestin daca ai o inima rea