| ivy_poise a întrebat:

De ce vopsesc oamenii ouale in atatea culori? Nu ar trebui sa fie numai rosii?

11 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Legenda spune ca o femeie a lasat la picioarele lui isus, cand acesta era pe cruce, un cosulet cu oua, cat s-a rugat. Cand a terminat rugaciunea, s-a uitat la oua si acestea erau rosii de la sangele scurs. S-a bucurat, considerand ca e un semn ca rugaciunea i-a fost ascultata. Si de atunci, cica, traditia vopsitului oualor. Conform acestei legende, ouale se vopsesc rosii, iar in unele zone asa a si ramas.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Pt ca s-a creat si vopsea de alta culoare.big grin

eileen
| eileen a răspuns:

Oamenii cauta schimbarea tot timpul, de aici si diferitele culori folosite in vopsirea oualelor, sunt mult mai frumoase incondeiate.

| leluc a răspuns:

E vorba de creativitate si adaptarea unei traditii la aceasta. Sunt mult mai dragute ouale multicolore sau incondeiate.

| vololo a răspuns:

ROSII AR TREBUI, DAR AU APARUT SI ALTE CULORI

| mioara a răspuns:

Asa este traditia

| butterfly_1328 a răspuns:

Eu sunt de aceeasi parere ca si tine. Cel mai bine ar fi ca toata lumea sa le faca roasi, asa este datina!

| loredanarotariu a răspuns:

Pura estetica.

| nicp a răspuns:

Pentru diversitate. Din punctul meu de vedere ar trebui sa fie doar rosii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Omul este inventiv din fire.
Sunt de acord cu tine, si eu le vopsesc tot rosii.
Unii considera ca un pic de culoare diferita de cea rosie nu strica.
Spor la vopsit ouale de Pasti.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie vopsite doar in rosu deoarece asa era sangele Domnului Iisus Hristos