| laurikandreea a întrebat:

De la ce vine R. I. P? initialele scrise pe pietrele din cimitire?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt initialele cuvintelor latinesti Requiescat In Pace (odihneasca-se in pace). Este doar o coincidenta ca si in engleza sunt aceleasi initiale si au aceeasi semnificatie(Rest In Peace). Numai bine!

caramela
| caramela a răspuns:

Buna!
Rest in peace-Odihneasca-se in pace.
Mai mult de ata nu stiustraight face
o zi bunahappy

| nosferatu15 a răspuns:

R.I.P. este abrevierea din engleza de la Ripping In Peace si inseamna "Odihneasca-se in pace" (aprox.)
Funda?big grin

| Popcorncubranza a răspuns:

Inseamna Rest In Peace, nu ripping in peace sau alte prostii. Rest In Peace => Odihneasca-se in pace.

| Moshu59 a răspuns:

Requiescat In Pace!