| Florincrap a întrebat:

De la Paris la Londra (si viceversa) cu ce ai merge?

Cu trenul,masina sau avionul, tinand cont ca sunt 460 km distanta?

29 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Cu avionul e rapid, dar nu vezi prea multe, plus că deasupra canalului de obicei e ceaţă, cu trenul e tot rapid, TGV-ul fuge cu 320 km/h, deci, părerea mea, rămâne maşina.
De la Paris până la Calais ai ce vedea, Franţa e foarte frumoasă, în terminalul de îmbarcare pe vapor e o privelişte impresionantă, 40 de minute durează traversarea canalului, apoi mai ai o aruncătură de băţ (de 122 km) până la Londra... Drum bun!

| Florincrap explică (pentru angel74dm):

Vapor?! Exista un tunel feroviar care poate transporta masini, se numeste Eurotunnel si e fix langa Calais.

| Florincrap explică (pentru angel74dm):

Chestia cu Drum bun nu e adevarata, deoarece vroiam doar sa vad parerile altori useri TPU.ro.

| mixxjim a răspuns (pentru angel74dm):

Esti depechist? big grin

| angel74dm a răspuns (pentru Florincrap):

Ştiu că există tren, doar am fost cu el, eu mă refeream să mergi cu ferry-boat-ul din punct de vedere al plăcerii călătoriei, prin tunel nu vezi nimic...

| angel74dm a răspuns (pentru mixxjim):

Da, de vreo 24 de ani...

| Florincrap explică (pentru angel74dm):

Bine; dar pentru cine care are rau de mare? (nu eu; oricine altcineva care are rau de mare, va reamintesc, eu nu am rau de mare, dar cu ferry dureaza si 1 ora sa treci stramtoarea, plus ca cu Eurotunnel (nu Eurostar), Eurotunnel sunt acele trenuri care transporta masini in 30 minute cu in jur de 25-30 Euro/calatorie (nu e reclama) si daca ati merge cu ferry nu ati avea acces direct din terminalele de imbarcare in Eurotunnel in autostrazi. Plus ca e cea mai folosita metoda de transport dintre UK si Franta.

| mixxjim a răspuns (pentru angel74dm):

Am recunoscut semnaturawinking
normal ca de atunci... happy

| Florincrap explică (pentru angel74dm):

Plus ca prin tunel e o legatura pe uscat intre UK si Franta, mie nu prea imi place apa deloc...

| CautNume a răspuns:

Avionul.

| irbis a răspuns:

De ce nu cu motocicleta?

| Florincrap explică (pentru irbis):

Se poate si cu motocicleta, tunelul (Eurotunnel) poate transporta aproape orice (de la minicars si motociclete la TIR-uri), dar se pune problema mersului pe partea stanga...

| irbis a răspuns (pentru Florincrap):

Nu cred ca asta e o problema. Pare neobisnuit la inceput, dar cred ca e ceva cu care te poti obisnui. De asemenea, o motocicleta nu se poate conduce dacat intr-un singur fel (adica nu mai exista partea cu volanul pe stanga sau pe dreapta)

| Florincrap explică (pentru irbis):

Stiu asta, dar mai trebuie sa astept...

PS:Am doar 11 ani, te rog nu ma trata ca pe un copil mic; eu stiu ce vorbesc.

| Florincrap explică (pentru irbis):

Da,dar te poti "dezvata" de condusul pe partea dreapta, care e indispensabil...

| EzioAuditoreDaFirenze a răspuns:

Masina

| mixxjim a răspuns:

Cu trenul de mare viteza, face cam 2, 5 ore si pleci din oras si ajungi in oras, cu avionul se pierde timp in aeroport cu imbarcarea si sa ajungi din aeroport in oras in ambele locatii

| Florincrap explică (pentru mixxjim):

Stiam asta, se numeste Eurostar

| mixxjim a răspuns:

Bun, daca tot stii asa de bine toate variantele tu cu ce ai merge?

| Florincrap explică (pentru mixxjim):

Parerea mea e cu TGV. Ajungi in 2 ore la destinatie.

PS:TGV e tren de mare viteza.

| mixxjim a răspuns (pentru Florincrap):

Ok, inseamna ca suntem de acord happy

| Florincrap explică (pentru mixxjim):

Cu ce? Cu faptul ca noua ne place cu TGV-ul?

Bine.

| Pufffx a răspuns:

Depinde daca vrei sa ajungi repede ai merge cu avionu, daca ti se pare prea scump cu avionu ai alege trenu iar daca ai experienta in condus ai putea sa te duci cu masina personala tiinand cont ca te-ai mai putea opri din cand in cand.

| Florincrap explică (pentru Pufffx):

De condus nici nu se pune problema, am 11 ani.

| Pufffx a răspuns (pentru Florincrap):

Atunci ar fi bine cu masina daca vrei sa vizitezi si imprejurimile dar acu depinde e problema si cu apa si cat de repede vrei sa ajungi.

Răspuns utilizator avertizat
| CristinaCrisy a răspuns:

Exista un tren de mare viteza care face ruta aceasta si costa...mi se pare 12 euro. deci cu trenul

| Andra1454 a răspuns:

Cu avionul deoarece Marea Britanie e inconjurata de apa iar din cate stiu nu poti merge cu masina pe apa.

| Florincrap explică (pentru Andra1454):

O fi inconjurata de apa dar exista un tunel feroviar (sub apa) care poate transporta masini si se numeste Eurotunnel. E vital pentru economia Marii Britanii, practic e poarta de intrare in UK. Exista, desigur si feriboturi (vapoare) care pot transporta masini.