| elKOSHMAR a întrebat:

De unde as putea face rost de petarde? In Bucuresti.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pana cu 2-3 zile inainte de Anul Nou nu poti cumpara legal. Orice operaţiune cu articole pirotehnice, efectuată fără drept, constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an. Daca esti minor peste 14 ani faci jumatate din pedeapsa. Daca esti sub 14 ani o incaseaza parintii.

| elKOSHMAR explică (pentru Salontanul):

O fac pe propia raspundere.

| Violleta2022 a răspuns:

Petardele sunt ilegale! Ca atare, nu poti cumpara de nicaieri si nici nu-i indicat sa cumperi ilegal, pentru ca poti fii prins de politie si ti se intocmeste dosar penal.

| elKOSHMAR explică (pentru Violleta2022):

O fac pe propia raspundere. x2

| Violleta2022 a răspuns (pentru elKOSHMAR):

Asa a spus si sarcul baiat care a fost rpins si dupa aceea a venit aici sa ne intrebe daca face puscarie, ca i s-a intocmit dosar penal si toata viata va arata ca un delicvent.
Crezi ca merita sa risti puscarie sau dosar penal pe viata, pentru un rahat de petarda?
Atunci trebuie sa fii inconstient ori prea prost, ca sa pricepi riscurile la care te supui.

| Kyttynna a răspuns:

Trebuie sa aiba in hipermarketuri. Eu am cumparat din Cora acum doi ani.