| crisbebe a întrebat:

Deci cum sa incep? ideea e ca am luat un MARE 3 la fizica primul meu 3 nu am luat in viata mea un 1 2 3 4 5 si un singur 6 sau 2(sunt clasa a 7a) si faza e ca nu stiu cum sa le spun parintilor dar eu niciodata nu am inteles fizica si mai ales lectia din care ne-a dat test pentru ca este de anul trecut lectia si a zis ca acum nu se axseaza asa bine pe ea ca o stim si eu anul trecut in semestrul 2 am lipsit tot semestrul aproape. Testul l-am dat vineri si nu i-am zis mamei de test dar dupa ce am dat testul am plans de mai aveam putin si lesinam de plans si stiam ca o sa iau nota mica dar azi cand ne-a adus testele mi-a venit putin sa plang dar pe urma chiar faceam misto ca am luat 3 dar w cam nasoala situatia. voi ce ati face sau cum le spuneti parintilor cand luati o nota mica?(la mine fiind prima)am uitat sa zic ca parinti nu ma cearta de obicei cand iau nota mica dar acum asta-i chiar mica nu se poate compara cu un 6. funda pentru cel mai bun raspuns.

20 răspunsuri:
| Eღilia62 a răspuns:

Eu deja m-am obisnuit sa mai iau si note mici, dar eu sunt a 10 a, si mama tot ma mai cearta daca iau vreun 4, am avut la teza la mate, dar mai putin de 4 n-am avut in catalog. Poti sa-i zici mamei ca pur si simplu nu ai inteles lectia si sa te ierte, caci nu se va mai intampla.Ar fi bine sa nu mai lipsesti, ca anul trecut si sa ceri caietul cu lectiile de anul trecut de la colegi.

| shadovv a răspuns:

Fiind prima nota mica nu prea o sa le pese parintilor desii totul tine de parinti. Cereti iertare si nu mai chiulii.

| alexralu34 a răspuns:

Eu am fost intr-o situatie asemanatoare numai ca am luat 4(primul meu 4 avand in vedere ca cea mai mica nota a mea a fost 6 iar eu luam numai 8, 9, 10) din cauza unui stupid de tabel(primul facut de noi fiind ca sunt in a 6-a).Si eu am plans dar parintii m-au inteles,chiar au spus ca profesoara nu trebuia sa faca asta(tata e profesor)oricum e bine sa le spui chiar daca te cearta sau iti tin morala, incerca sa ei si tu note mai mari dupa asta in gen 9, 8, orice ar fi o sa afle la un moment dat si daca sunt parintii tai o sa te inteleaga un 3 nu e capat de lume e 1 nota din multe care in timp nu conteaza asa ca spune adevarul si peste o saptamana totul va fi uitat

| NuDauFunda a răspuns:

Fii sincera si spune-le exact asa cum s-a intamplat, fara sa cauti alte scuze. Te-as sfatui ca nici macar sa nu le promiti ca vei lua numai note mari de-aici inainte, pentru ca ar fi o presiune inutila pe umerii tai.
Eu in generala invatam foarte mult si luam numai note mari. Intr-a 7a am luat un 4 taman la istorie (preferata mea) si m-am simtit foarte naspa (n-am plans, ca mi-s flacau, da' nici mult nu mai aveam), iar parintii m-au inteles.
Intr-a 9a mi-a pierit interesul pentru studiu (intrasem la mate-info si nu-mi placea), am luat o serie de note mai mici (3, 4, 5) si mi-a fost teama sa le spun parintilor. Spre finalul anului au aflat singuri si au facut un scandal monstru. De-atunci mereu le-am spus adevarul, desi cu invatatul tot nu m-am omorat big grin
Morala: daca esti total sincera o sa te inteleaga, dar daca nu...

PS: e normal, cand se intampla chestii din astea regretul dureaza atat cat dureaza si procesul... odata ce ai primit nota asteptata te linistesti si incepi chiar sa faci haz de necaz.

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Nu o sa te certe!
Se intampla... spune-i ca ti-a fost rau in ora aia, te durea capul
Mai zii ca era cam galagie in clasa si nu te puteai concentra
Si zii ca a venit la jumatatea orei
Cel putin la mine crede...Da de obicei e adevarat ce zic...
Sau ca ti-a picat exact ce nu stiai si ca numarul celalalt(daca a fost pe numere)avea subiecte mai usoare.

| Seby80 a răspuns:

Dale dracu ce noteee! ce tot iti pasa, ia cat vrei tu, ce iti face, te mustreaza oleaca si gata! dupa aia le trece, si o sa vezi mai tarziu ca o sa o zici razand la prieteni, ca o amintire!

| dana85 a răspuns:

Chiar daca nota este mica trebuie sa le spui parintilor tai, tei vei descarca si te vei simti usurata, altfel situatia devina prea apasatoare. Avand circumstantele absentelor de anul trecut, ei vor intelege ca lectiile la fiica nu se pot recupera ca o simpla lectura, ele trebuie explicate, demonstrate. Ai incredere in parintii tai, inteleg ca sun toleranti si vor intelege situatia. Apropo, nici eu nu am inteles niciodata fizica... happy

| xAdda a răspuns:

Deci eu sa fiuuu sinceraa am luat la 3`uri la viata mearolling on the floor))totusi sunt cls a 8 a si la mate mai era potin si ramaneam corigenta si la sedinta a aflat mama de 3`urile alea:-ss in primul rand s-a suparat ca nu i-am zis adv de prima oara ca poate il rezolva deci te sfatuiesc sa ii zici mamei tale o sa fie bucuroasa kai fost sincera cu ea si promite-i ca o sati indrepti nota asta merge de fiecare datalaughing fundita?puppy dog eyes

| har a răspuns:

Cu ce profesorii am avut eu... te-ai obisnui, doamna cea veche de franceza cand m-a ascultat, stiam si lectia si aveam si tema facuta bine cu cerinta, si mi-a dat 3 ca am scris urat, si unui coleg isi uitase caietul si nici nu stia lectia si i-a dat 4... si sincer mnie nu imi spun nimic, pentru ca ei stiu care e situatia pe aici, stiu ca incerc sa dau tot ce pot ca pana la urma sunt un elev si nu fac fata la atatea teste cate ne da in clasa pentru ca semestrul e prea scurt

| aleceandra a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa mai plangi pentru o nota mik. elevul trebuie sa aiba toate notele de la 1 la 10 k altfel nu s ar mai numi elev.stiu ca situatia e urata.incerca sa le sp cumva parintilor k daca afla ei e si mai urat.bafta

| Libertyy a răspuns (pentru aleceandra):

Eu in clasele 1-12 nu am luat niciodată 1-4. Ce nu s-ar mai numi elev? Lasă-mă cu "vrăjelile". Mulți nu iau 1-4.

| Loryeu a răspuns:

Explica-le ca nu ai inteles acea lectie si ca ai lipsi cand s-a facut lectia la clasa... apoi poti sa vorbesti si cu diriginta/dirigintele sa vorbeasca cu profa de fizica si sa-i spuna sa te mai asculte din lectia de zi,; poti sa mai faci si proiecte si experimente, si pana la urma se rezolva cumva cumva media...

| SeNnZ a răspuns:

Cel mai bine e sa le spui adevarul...e mai naspa daca afla ei.straight face

| Anonimus654 a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie teama sa le spui.Te vor certa putin dar le va trece repede.Concentreazate sa nu se mai repede si nu tine ascuns caci vor afla si atunci va fi si mai rau.

| Tha_Brunetika_1995 a răspuns:

Nici eu nu stiu ce sa fac dar nota mea nu e prea mica e 7 dar mama tipa si face scandal de la un 8 am noroc ca astazi vine Mos Nicolae si am sa ii zic atunci ...Incearca si tu merge la sigur

| crinalissa a răspuns:

Auziti eu am luat un 3 la teza la mate sunt in a 5 si e prima nota mica, joi avem sedinta cu parintii si eu nu stiu cum sa ii zic mamei de nota! pentru cele mai bune raspunsuri dau fundita kiss

| crisbebe explică (pentru crinalissa):

Ce ai facut pana la urma? scuze dar dea bea azi am intrat pe TPU si vroiam sa te ajut

| madyc a răspuns:

Uite cum este treaba daca ai lipsit tot semestrul ast poate fi o scuza buna si le explic ca nu ai stiut fiindca nu ai avut de unde sa inveti stai linistita vor intelege eu asa fac