| mer5767 a întrebat:

Ieri am luat o nota mica iar vineri ne da testele la fizica si probabil o sa iau iar o nota mica. Nu stiu cum sa le zic parintilor. As avea argumentul ca la fizica ne-a dat test din ceva nepredat.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Le spui simplu si direct:

"mama si tata, imi pare rau ca nu am invatat in ultima saptamana si am luat doua note proaste, saptamana asta.
Promit ca urmatoarele 2 saptamani si 2 weekend-uri, voi sta in casa si voi invata pe rupte, ca sa iau 10 la ambele obiecte, corectandu-mi mediile, la fizica si xxx (cealata materie cu nota mica)".

| sierra1 a răspuns:

"As avea argumentul ca la fizica ne-a dat test din ceva nepredat"

nașpa, minți de pe acum!

| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie sa iti asumi ca se mai intampla sa iei si note mici.Asta e.Da-le de inteles ca intelegi cat de important e sa inveti bine si ca iti vei da silinta mai mult pe viitor.Crede-ma ca sa minti doar ar inrautati considerabil situatia, nu e o deloc o idee inspirata.Prin urmare, comporta-te matur si parintii tai te vor trata matur. Daca aduci scuze stupide te vor trata ca pe un copil.You choose.A si pastreaza o doza de optimism, fiindca, totusi, inca n-ai primit nota la testul de la fizica si poate e una chiar ok.Bafta.

| Fatamuntilor a răspuns:

Adevarul e cea mai buna minciuna.
Nu are rost sa te complaci in gasirea unei minciuni.
Le spui ca ai doua note mici, Si inveti ca sa scoti media

| johnnny123 a răspuns:

Dacă ți-ai petrece la fel de mult timp învățând cât îți petreci inventând scuze absurde, poate ai lua note mai mari.

| Hyperion7 a răspuns:

Le poți spune că pur și simplu s-a întâmplat și că data viitoare vei lua note mai mari happy>

| Nirvanaaa a răspuns:

Mai bine îți asumi notele, și le spui ca pe viitor vei invata mai bine.
Și încearcă sa înveți mai mult. Depune efort suplimentar la materiile la care ai note mici și nu excelezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atât de stricți sunt părinții cu tine? Ce înseamnă pentru tine nota mica 5 sau 6? Dacă ai luat 3 sau 4 atunci e grav! Nu trebuie sa te pricepi la toate materiile! Nimeni nu este geniu! Dar încearcă totuși sa înveți logic la fizica și sa faci o problema! Ca la matematica! Mie nu mi-a plăcut nicio materie!

| Gigiduru007 a răspuns:

Poti sa spui parintilor ca nu te duce capul si te transfera la o scoala ajutatoare.