| GeorgianaDragus a întrebat:

Decibig grin eu imi construiesc o masina a timpului, ma intorc in timp, inainte ca tatal meu sa fie conceput si imi ucid bunicul.
daca bunicul moare inainte ca eu tata sa fie conceput, inseamna ca eu nu am existat niciodata, iar daca eu nu am existat niciodata, cum de a fost posibil ca eu sa ma intorc in timp sa imi ucid bunicul?thinking

Răspuns Câştigător
| Rj a răspuns:

Pentru ca in momentul in care ti-ai ucis bunicul, ai distrus momentul in care tu ai devenit om. Pentru ca de fapt noi toti existam, inainte sa devenim oameni, trebuie doar gasit un mod de a aparea in carne si oase.

Cum spunea Eminescu " timpul si spatiul nu exista, ele sunt doar in sufletul nostru ".
Imi place intrebarea pe care ai pus-o, desi nu cred ca stie cineva un raspuns 100%. Probabil ca nu exista un raspuns si pentru ca nu ne putem intoarce in timp INCA.

4 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Cred ca vei avea voie sa te intorci in timp, dar va trebui sa tii seama de niste reguli si nu vei putea sa schimbi cursul evenimentelor!
O alta idee ar fi ca intervii, nu te mai nasti in familia in care esti acum, ci in cu totul alta pe care ai alege-o tu! As fi curioasa ce ai alege!

| fryekid a răspuns:

Pai, hai sa zicem ca dispari in momentul in care bunicul tau moare.

| Lili_4370 a răspuns:

In cazul unui timp liniar si orizontal, daca intervii in conceptia ta, ramai blocat in timpul respectiv. In paralel, tu nu existi in prezentul devenit din trecutul in care ti-ai ucis bunicul. E complicat stiu. Dar raspunsul e pe masura intrebarii.

| Sebyzuq a răspuns:

Hmm interesanta intrebare! te-ai uitat la serialul heroes? in acest serial se intampla chesti din astea cu intoarceri in timp,(daca nu l-ai vazut, merita sa-l vezi deoarece cred cai ai intelege o versiune din ce cred eu ca ai vrea sa afli). eu cred ca cel mai logic raspuns pentru intrebarea ta as spune ca din moment ce uh ai fost conceput a existat un singur curs al istorie dar tu ca te-ai intors in timp si ti-ai ucis bunicul ai rupt cursul normal care ducea la existenta ta si ai creat unul in care uh nu ai mai fi ajuns sa existi, dar se crede ca orcat ai incerca sa schimbi ceva sa nu se intample acel ceva tot o sa se intample intr-un final(de exemplu in serialul Lost personajul Chearlie era menit sa moara pe la sfarsitul sezonului 3 dar Daemont a tot incercat sal salveze de nenumarate ori si pana la urma la lasat sa moara deoarece credea ca no sa poata sa scape de pe insula daca tot incearca sa nu-l lase pe charlie sa moara)...deci eu sincer nu stiu ce sa zic deocamdata nu exista asa ceva asa ca nu stim ce sar fi intamplat daca uh ai fi facut chestia asta cu bunicu... dar chiar de curios te intreb de unde tzia venit ideea asta cu intoarcerea in timp?