| Inferno a întrebat:

Un om se duce inapoi in timp si isi ucide bunicul, inainte ca bunica lui sa fie... bunica lui. Aceasta inseamna ca unul dintre parintii lui nu s-ar fi nascut, dupa cum nici el nu s-ar fi nascut. Prin urmare, el nu ar fi putut calatori in timp si bunicul este in viata asa ca el ar fi putut sa fie conceput si apoi sa calatoreasca in timp ca sa isi ucida bunicul.

Răspuns Câştigător
| Nuvăsufăr a răspuns:

Eu consider timpul ca fiind un râu curgător. Tu te întorci în trecut, adică urci în amonte. Şi la un moment dat x, alegi să schimbi ceva, din acea zonă x, răsare alt râu secundar, din râul principal. Aşa văd eu lumile paralele. Practic ai creat un univers paralel cu acesta, făcând acea mică modificare. Ambele râuri sunt identice, mai puţin că în cel nou, bunicul acelui tip a murit, şi acel tip nu va fi existat, acţiunile sale nu vor fi existat, etc.
Aşa explic eu paradoxul acesta. Pentru că dacă ar fi un singur râu, cum de te-ai mai născut dacă la un moment dat te-ntorci în timp să-ţi ucizi bunicul? Adică această gândire înafara spaţiului şi a timpului, omul nu o poate percepe, căci nu are capacitatea, de aceea mi se pare mult mai plauzibilă teoria mea.

20 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Futurama?

| Zenithf a răspuns:

Io stiu ca asa s-o nascut chuck norris, ca s-o intors in trecut sa sa inmulteasca, ca nimeni altul nu putea sa faca asta. :-\

| IMC90 a răspuns:

Tu de universe paralele ai auzit? Asta incearca sa demonstreze mecanica cuantica.

Einstein a spus ca in univers, viteza nu poate fi infinita. La o anumita viteza, spatiul si timpul se curbeaza iar cand curba se face suficient de mare, incepi sa mergi inverswinking Este doar o teorie, dar se bazeaza pe niste principii concrete, venite de la un om care ne-a explicat exact teoria relativitatii si a pus bazele a numeroase descoperiri ulterioarewinking
Foarte interesant subiectul, din pacate nimic nu poate fi inca demonstrat.

Răspuns utilizator avertizat
| IMC90 a răspuns (pentru lolosaurus):

Mecanica cuantica are de aface cu tot ce inseamna materie si antimateriewinking

Răspuns utilizator avertizat
| Minks a răspuns:

Ai descoperit notiunea de paradox. Felicitari!
PS: Subscriu celor spuse de andoando.

| Rapplex a răspuns:

Din cate stiu eu, acest lucru ar fi imposibil.

| iRaul a răspuns:

Acuma vorbim de universe paralele care s-ar fisura? (

| Elenaaa23 a răspuns:

Oau! Stop cadru trebuie sa procesez informatiile... Tare incurcat, dar adevarat(daca s-ar putea asa ceva).

| ateu123 a răspuns:

Asta urasc eu visele, timpul e doar o iluzie ceva creat de om faza cu calatoriile cand o sa mearga o sa cred si eu

| eandopuncttk a răspuns:

TU
mergi la un psiholog.
chiar ai nevoie de el.
crede-ma!

| Inferno explică (pentru eandopuncttk):

Da,trebuie. Eu si toti oamenii de stiinta care si-au pus aceasta problema.

| eandopuncttk a răspuns (pentru Inferno):

Auzi... mergi la un psiholog. chiar ai nevoie de EL!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu inteleg ce vrei tu sa zici acolo. stau cam nasol cu metaforele si subantelesurile happy

| adutzwtaw98 a răspuns:

Si care.i intrebarea aici?

| adikinhhh a răspuns:

In momentul in care un calator in timp schimba ceva in trecut, un univers paralel se fisureaza. Aceasta teorie este sprijinta de mecanica cuantica.

P.S. Nu mai copia paradoxuri numai ca sa te aflii in treaba ca le putem si noi citi de pe net.

| Inferno explică (pentru adikinhhh):

Da de ce nu imi dai tu raspunsul la toate intrebarile, daca spui ca toate sunt de pe net?

Răspuns utilizator avertizat
| adikinhhh a răspuns:

Hai ma sa-ti dau un raspuns plauzibil, dar nu real.Sa zicem ca... bunica lui l-ar fi inselat pe bunicas-o cu altu si bunicas-o n-ar fi tatal natural al unuia dintre parintii lui(doar declarat) ca urmare daca el si-ar fi omorat bunicul in trecut nimic nu s-ar fi schimbat decat ca la momentul actual asa zisul bunic n-ar fi in viata. vot care v-a placut rolling on the floor