| NemNUZ a întrebat:

Deci gata, azi am luat un 8 la scoala la un test fooooooarte simplu, in ultima vreme m-am lenevit, vreau sa va intreb voi cum faceti sa memorati mai usor? Si mai ales ce faceti sa nu va fie lene sa invatati?

Răspuns Câştigător
| trolololo a răspuns:

Încearcă sa faci înmulțiri, adunări, scăderi, împărțiri în minte. Fara foaie. Îți dezvolta abilitățile destul de mult.

De exemplu înmulțești 13x13 în minte și încerci sa vizualizezi numerele. Apoi le înmulțești. Poți începe cu adunări ca sunt ușor de făcut.

Îți dezvolți astfel memoria vizuala iar învățatul o sa dureze foarte putin. Pentru mine e suficient sa citesc un paragraf de 2 ori și îl rețin. Sau chiar o singura data dacă e scurt și logic.

6 răspunsuri:
| tesss a răspuns:

Pai depinde cand incepi cursurile daca faci dupa-amiaza e ok.Bun eu seara imi fac temele si dimineata invat. Dimineata memorezi f usor incearca. Daca u inveti seara normal ca este f greu.Iar daca inveti dimineata cand ajungi acasa inveti.Sa nu cumva sa inveti la 19:00.Iar de lene ti-o fi lene ptc e plictisitoare lectia

| foxsilver a răspuns:

Cum imi trece lenea? E de ajuns sa ma uit la personajul asta, si de teama sa nu ajung la fel ca el laughing, ma apuc de invatat.
Acum, serios vorbind, fixeaza-ti un scop, urmareste-ti interesul, in felul asta gasind o stimulare pentru a invata.

| Skynettt a răspuns:

Pai ca sa retii mai usor fa exerciti de gandire pe net, exerciti logice si apropo la toti me este lene laughing

| andreeaskumpic a răspuns:

Pai...
Eu mai intai dorm putin si dupa invat! sa fiu odihnita! sper ca te-am ajutat cat de cat si cand mi-e lene ma spal pe fata cu apa rece

| roxanamaria99 a răspuns:

Lenea nu poti s-o combati pur si simplu ea apare fara voi ta si nu prea o poti stapani insa eu pentru a invata mai usor subliniez colorat ideile principale si incep sa le scriu pe o foaie pana le memorez...acum depinde de fiecare

| happyface2105 a răspuns:

Buna,sfatul meu este sa nu te mai gandesti la ceva decat la teme si lectii.sa sti ca si eu am lenevit de la notele 10, 9 la 8, 9 si e destul de nasol.mi-am dat seama ca nu sunt destul de atent la ore.deci trebuie sa fi activa si atenta la ore.incurajeaza-te asatongueot mai mul, nu vreau sa mai i-au note mici, o sa i-au bursabig grin