| ♣ Ma®®yE [;x] a întrebat:

Dumnezeu este oare universal? Adica El comunica prin toate limbile, cum poate fi disponibil pentru toti?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Dumnezeu este acelasi azi, ieri si in veci. El sta la dispozitia tutuor celor care il cauta din toata inima. Putem comunica El prin rugaciune si ne vorbeste prin oameni, Biblie si experiente.

9 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Eu cred ca asa ar fi corect. Sa fie disponibil pentru toti si din belsug.

Bula
| Bula a răspuns:

"Dumnezeul este unul".
Adica si pentru crestini, si pentru muzulmani, si pentru evrei etc...
Problema este ca oamenii nu se inteleg intre ei si SE BAT intre ei, pentru intaietatea favorilor Lui!

mlm
| mlm a răspuns:

Dumnezeu este unul. Sf. Apostol Pavel scrie corintenilor: "Totusi, pentru noi este un singur Dumnezeu-Tatal, din Care sunt toate si noi intru El; si un singur Domn Iisus Hristos, prin Care sunt toate si noi prin El" (I Cor. 8, 6). Dumnezeu este unul singur pentru ca unul singur e uni-versul pe care l-a facut75 (Origen, Contra lui Cels, 1, 23, Migne, P. G., XI, col. 701). Sf. Efrem zice: «Daca nu e un singur Dumnezeu, nu e Dumnezeu»76 (Sf. Efrem Sirul, Cuvant contra ereziilor, 3, Assemanni, 2, p. 443).

cristian
| cristian a răspuns:

DIVINITATEA are disponibilitate in masura in care omul prin faptele si gandurile sale IL solicita.

| LoryM22 a răspuns:

Asta ramane un mister, si raiul si iadul si Dumnezeu si satana, Pamantul, omenirea.Totul a aparut si evoluat in mare parte in rau. Daca Dumnezeu ar exista si nu ar mai lasa atatea necazuri pe Pamant, ca El este milostiv cu pacatosii si ne-ar ierta, sau oamenii au luat tot felul de drumuri gresit, lumea se schimba se face tot mai rea si indiferenta, totul se transforma, peste sute de ani omenirea va pierii, au inceput deja sa se nasca copii deformati, asa va arata noua polulatie plina de monstrii, totul se
transforma.Nu se mai stie ce este adevarat si ce nu.

| sigmanet a răspuns:

Gandul este limbajul universal. Prin puterea gandului te poti intelege cu toata lumea, pentru ca nu ai nevoie de un suport (limba, vorba, etc...). Mai mult, gandul depaseste viteza luminii.
Pacat insa, desi este instrumentul ideal de comunicare gandul ramane intotdeauna personal, gandurile raman ale noastre si reprezinta zidul in spatele caruia intotdeauna ne ascundem. Si comunicam cu vorba, scrisul... pentru ca "oarecum" trebuie sa ne ascundem gandurile...

| ant1 a răspuns:

Da. Inclusiv limba extraterestra.

| cely a răspuns:

AR FI BINE SA MERGI LA BISERICA, SA DISCUTI CU DUHOVNICUL

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar cand vei trece in lumea cealalta (daca exista cu adevarat) vei afla raspunsul la intrebarea ta. Potrivit invataturilor crestine el este unic indiferent de religie (bineinteles daca sunt adevarate 100% acele invataturi).