| Ripqer a întrebat:

E posibil ca si casa sa fie bantuita?
Aseara pe la 23:27-23:30 cand eram la PC, si ai mei durmeau am auzit vre 2-3 zornaituri de chei, dar era cam ciudat pentru ca eram doar eu si ai mei (parinti) iar cheile raman mereu in usa la un metru sus fata de podea iar usa era inchisa si nu am animale.
O data cand ai mei erau la servici si eu eram singur acasa si ma uitam la TV Si pe la geam a trecut o umbra care parca avea un fel de gluga de la o roba cum se purta acum zeci de ani.
Cate-odata cand satu la PC sau scriu cate ceva ma trec brusc niste fiori de mi se face pielea de gaina si am senzatia ca ma ma priveste cineva avand in vedere ca sunt singur in casa.
Cateodata pe la 12 noaptea cainii mei latra fara motiv. ( locuiesc la tara ). Iar dupa toate astea intr-o seara am avut un vis tot la fel de ciudat: se facea ca eram singur acasa iar cand m-am dus la baie am vazut in gresie sau faianta ce o fii, o faţă alba de fata cu parul lung si negru (era doar un vis).
Va rog dati-mi raspunsuri sau pareri.

24 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| PsychoDreamer a răspuns:

Nu stiu ce varsta ai...dar eu cand aveam 9-10 ani aveam multe fobii. Cred ca trebuie mai putin sa te joci la pc si exclude filme horror. Si inca una, cand eram mic si tremuram de frica in pat, repetam neincetat Tatal nostru, pina nu adormeam.

| oanabuysomeweed a răspuns:

Nu cred ca ai de ce sa iti fie teama. Fantomele nu sunt reale happy Mintea iti joaca feste! Si eu credeam mai demult ca cineva vine la mine acasa ca in fiecare seara auzeam o usa de masina care se inchidea si poarta noastra(de fapt nu era poarta noastra) Don't worry. happy

| Paul3735 a răspuns (pentru oanabuysomeweed):

Dar daca ai vedea usi zdranganind singure cand toate celelalte ferestre si usi sunt inchise, deci nu poate fi curent de aer, atunci ce ai mai spune?

| Natashha a răspuns:

Mie mi se intampla chestiile astea aproape zilnic,am inceput sa nu le mai bag in seama. Uneori visezi ciudatenii din cauza oboselii sau a stresului, sau daca te-ai uitat sau inca te mai uiti la filme de groaza, creierul prelucreaza cateodata unele imagini de le vede sau redeaza ceva din realitate.Nu mai spun ca ma trezesc in miez de noapte cand ma culc seara foarte obosita si aud numa tampenii.Stai tu linistit,odata ce omul a murit,sufletul lui trece si el la odihna si n-are cine te bantui. Povestiile astea cu strigoi,vise sangeroase sau sunete in miez de noate,sunt numai niste imaginatii,ceva ce creierul tau prelucreaza, nu exista paranormal, ci doar puterea oamenilor de a explica niste semne...

| thegatekeeper a răspuns:

Luand in considerare tot ceea ce ai spus, este foarte posibil. Eu una cred in lucrurile astea si am trait destule intamplari de genul acesta, iar sfatul meu este sa nu lasi lucrurile astea sa te sperie. Totul se intampla cu un motiv. Incearca sa afli cine a locuit inainte in casa, daca a avut loc vreun eveniment mai ciudat sau vreo moarte violenta sau alte lucruri de felul acesta. Daca nu gasesti nimic de genul acesta, se poate sa fi atras chiar tu o astfel de entitate sau poate vrea sa te avertizeze in legatura cu ceva ce se va intampla. Intamplarile astea nu se intampla niciodata degeaba. Sunt o multime de explicatii, incearca sa te gandesti si sa afli cat mai multe si nu te speria, fiindca toate astea exista in paralel cu lumea noastra, chiar daca noi nu le putem vedea. Sau chiar se poate ca intamplarile astea sa inceteze de la sine la un moment dat. Mai multe nu iti pot spune, fiindca nu cunosc situatia si deci nu am cum sa imi dau cu parerea prea mult. Oricum, sper sa reusesti sa scapi de manifestarile astea sau chiar sa le intelegi happy.

| FadetoBlack a răspuns:

Ehh... E posibil, orice e posibil, dar nah intereseaza`te daca a fost cimintir pe terenul pe care e construita casa sau daca a fost ingropat cineva. Succes! Si stai relax happy

| xChampiionOrLooser a răspuns:

Buna! Deci incearca sa te linistesti, vorbeste cu ai tai! Poate te va ajuta.Cheama preotul,vorbeste cu el,ai credinta,adica roaga-te la Dumnezeu,si caini latra asa, poate e cineva pe strada, si visul e vis.Si poate ti se pare cu pielea de gaina. Uite sfaturi:Vorbeste cu ai tai,cheama preotul,stai calma, roaga-te la Dumnezeu, si nu te mai speria+nu te uita la filme horror.Succes,pentru ca va trece.

| ღOlimpiaRalukaღ a răspuns:

E aproape inposibil.La chei putea fi vantul, la fereastra putea fi un pom sau un om, ai fiori pentru ca te gandesti si fata putea sa fie reflecsia ta in gresie.Dar fantomele exista si nu sunt toate rele.Eu zic sa vb cu parintii si sa ceri detalii despre casa.:*

| Vali25 a răspuns:

Si mie mi s`au intamplat astfel de intamplari da nu cred ca poate fi o casa bantuita... te`ai mutat aici de curand? mergi la biserica/cheama un preot sa sfinteasca casa a si mai usor cu filmele sf/horror ( poate fi si asta o cauza ) si stai calm ca nu au inviat mortii sa vina sa te ia. la faza cu cainii ei latra fara un motiv anume. iar la faza cu pielea de gaina. poate fi o cauza claustrofobia. mai ales daca e noaptea sau intuneric incearca sa stai cu lumina aprinsa si cu ceva muzica pornita happy bafta!

| Ripqer explică:

In primul rand nu ma uit la filme horror sau SF in al II-lea rand preotul a venit si a sfintito in a 2-a zii dupa revelion in III-lea rand chestia cu cheile s-a intamplat aseara si nu cred ca lasa cineva geamul deschis in mijlocul iernii, eu spun cate 4 rugaciuni seara, si nu era reflexia meaca eu am parul saten si putin scurt, nu sunt claostrofob.

| Ripqer explică:

As vrea sa mai primesc raspunsuri.

| Ripqer explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi raspunsuri si pareri.

| Alanda18 a răspuns:

Pai nu prea cred eu ca era casa bantuita! Ca si mie mi se intampla chestii din astea si mii chiar foarte frica. Faza este ca ne facem noi idei in capul nostru. Cand te apuca frica, fa`ti cruce si zi o rugaciune. Si nu`ti mai fa idei in cap! Dumnezeu te pazeste, sunt sigura.
P.S:O alta cauza pot fi filmele/serialele horror sau SF.

| florynyk92 a răspuns:

Sincer eu nu cred in situatii de genu dar am avut si eu experiente neplacute... parerea mea e ca trebuie sa le spui parintilor. poate gasesti o solutie! succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum ascultam un "pricol" (poveste de amuzament) cu fundal infricosator, si + cu textul tau, pare o poveste de thriller tongue
Acum la intrebarea ta, sunt situatii cand se intimpla fenomene ciudate, de exemplu vedem persoane inexistente in umbre, dar nu e nimic, sunt doar umbre formate de la unele corpuri aflate inaintea umbrelor. si mie uneori mi se pare ca aud ceva, dar nu e nimic, doar imaginatia mea ma pune la incercare.

| SadBoyForever a răspuns:

Astăzi de dimineață exact în momentul în care m-am trezit, am simțit o mușcătură pe spate și am auzit un lătrat înfundat, ca un câine din acela care latră și se repede asupra cuiva.

De asemenea, când eram mic, într-o noapte m-am trezit dintr-o dată din somn și m-am uitat fără să vreau la tatuajul de pe umărul tatălui meu care a sclipit dintr-o dată. Apoi când m-am ridicat din pat și am mers în camera cealaltă, am văzut stând în dreptul ușii fix acea creatură care pur și simplu îmi blocase calea de ieșire din casă.

În acel moment m-am întors înnapoi în pat lângă tatăl meu fără să mai plec de acolo până dimineață.

Știu ce simți deoarece am trecut prin așa ceva și dacă dorești să vorbim despre așa ceva sunt deschis oricărei conversații.

| anonymosul a răspuns:

Buna
Probabil ca este cam tarziu dar poate vrei sa stii parerea mea
Sa sti ca cheile nu se misca singure, daca erau afara poate a fost vatul.
Nu chema un preot pana nu sti cu ce te confrunti, daca este un demon va fi mai rau.Iar daca este o fantoma atunci poate o vei enerva.
Daca trece un timp si nu se mai intampla nimic poti chema un preot, daca se intampla des lucruri ciudate cheama un specialist.NU CHEMA VRAJITOARE!
Cainii latra mereu, asa sunt ei.

| Iulia1231 a răspuns:

Buna! Uite parerea mea, casele nu pot fi bantuite. fantomele, strigoii si restul sunt doar povesti. Nu exista. Am patit si eu. cand sunt singura acasa si imi fac temele sau ma uit la tv. parca pe la usa trece o umbra neagra. dar apoi ma intorc spre usa si nu e nimic. mi se intampla des.La multi li se intampla. Cainii noaptea latra mereu. chiar daca nu e numic afara. chiar si al meu ( si eu la tara locuiesc ) ...seara de seara latra. Venind vorba de vise. visele sunt gandurile omului. Daca ai vazut cumva noaptea vreun film de groaza. normal ca in somn la el iti este gandul si visezi ceva urat. Nu te speria. deci cum am spus nu exista fantome sau alte chestii. ele sunt doar din filme/povesti de speriat laughing Poti vorbi si cu parintii sa vei si parerea lor despre asta. si inainte de culcare ai putea sa faci o rugaciune si gandurile urate mai dispar. incearca sa nu mai dai atentie acestor iluzii. Sper ca te-am ajutat big grin

| Emmilia a răspuns:

Eu cred ca te.ai uitat prea mult la filme

| Vasile_Marius_1992 a răspuns:

Stiu ce zici si mie mi se intamplaa din astea mereu.
Stai dor calm si nu te speria.
Asta e spatul meu la mine functioneaza.

| GeorgianaGeoK a răspuns:

Cateodata si mie mi se intampla astfel de lucruri. ai grija cu filmele horror si cu statul singur in casa, pe intuneric. sunt in aceeasi situatie ca si tine uneori. mult noroc

| capdepeste a răspuns:

Fantomele sunt reale am avut experientele mele si nu au fost frumoase te avertizez nu arata ca tie frica ele se hranesc cu frica ta si daca vrei sa afli pune pe jos faina si dimineata daca gasesti urme inseamna ca casa ta e bantuita incearca sa chemi un expert in paranormal si incearca sa comunici cu spiritul printr-o tablita de spiritisp eu sunt vanator de fantome cheamama daca mai ai probleme nr de tell 0740176466 sper ca te-am ajutat

| Angel_Picolina_1991 a răspuns:

Din ceea ce spui, da sar parea ca locuiesti sau ai locuit intr-o casa bantuita. Ele pot muta lucruri, sa le darame, pot raci aerul din incapere fara sa fie vb de vre un geam deschis sau ori ce alt cv, de asemenea pot sa descarce bateriile aparatelor p care la ai la tine (telefon mobil, camera foto etc.) ptru ca absorbind acea energie se pot manifesta. Eu lucrez intr-o cladire ce are peste 100 de ani si in anumite parti din cladire se petrec lucruri mai ciudate. Cladirea este asigurata cu agent de paza 24 din 24 si alarme.Pe timp de noapte colegi mei au raportat ca usile se trantesc singure, mesele se muta singure iar alermele mai pornesc singure. Deci in concluzie da exista fantome sau fenomene paranormale, iar eu sunt una din putinele persoane care cred in asa ceva. Mi s-a intamplat sa fiu strigata pe nume sau sa inregistrez cu telefonul voci.Tot ce trebuie sa faci e sa iti pastrezi calmul sa nu te speri, se pot alimenta si cu frica noastra.