| alexx102428 a întrebat:

Este adevarat ca 95 la suta din oameni sunt dreptaci si doar 4.9 La suta stângaci și doar 0.1 La suta ambidextri? Sau cum este

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarat.
Sunt cam 20-30% stangaci, doar ca nu sunt statistici inca.
Pe vremea comunismului te obligau sa scrii cu mana dreapta, dar erau cel putin 3-4 copii in fiecare clasa, care erau stangaci.

| CleanHeart a răspuns:

Eu tot ce stiu e ca stangacii traiesc mai putin ca dreptacii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cei mai multi sunt dreptati, am vazut rar persoane ce scriu cu mana stanga si foarte rar ce pot cu ambele. ciudat

| WhatABeautifulDay a răspuns:

7% sunt stangaci, nu sunt sigura in cazul oamenilor ambidextri totusi.