| stangaionut a întrebat:

Este adevarat chestia cu urechielnita? ca daca iti intra in ureche poti surzi?

8 răspunsuri:
| ɐɹıʌןǝ a răspuns:

Este adevărat, dar nu doar la urechelniță...numele ei de urechelniță vine de la forma aripilor care seamănă cu niște urechi.

| jadir a răspuns:

Mai asa se spune, dar inca n-am intalnit pe cineva care sa o fi patit.Cred totusi ca sunt basme, este doar parerea mea.

| Timee೩ a răspuns:

Da,pentru ca ea are ac si cu el iti sparge timpanul

| harciog a răspuns:

Nu stiu cit o fi de adevarat dar citisem undeva ca isi depune ouale acolo iar larvele fac cumva si-ti maninca incet incet din creier.Ei bine, la care au ce sa manince ca la mine mesteca in zadar, in gol.

| tzintzi a răspuns:

Basme pe care le-ai auzit de la bunici.mai intai sa-ti spuna vreunul caruia i-a intrat macar in ureche asa ceva...

| treideca44 a răspuns:

Este adevarat ca nu v-ati saturat de asemenea intrebari stupide?

| DENIS2COOL a răspuns:

Stiu povestea.cum s-a spus is basem astea.in prmu rand cgandestete cu ce sa iti sparga timpanu urechelnita? cand nu poate o frunza sa apuce(sa apuce grosimea unei frunze) cu gure.si in al doiea rand ele merg nuai spre lumina deseori

| felix24 a răspuns:

Da e adevarat deoarece urechelnitza merge numai inainte si data iti intra in ureche iti sparge timpanu