| ZoltanZoltan a întrebat:

Un prieten mi-a zis ca daca iti intra floarea asta (taraxacumerythrospermum) in urechi atunci vei surzi.
Parearea mea ca nu e adevarat caci daca iti intra in ochi vei orbi?
As dori sa imi ziceti si parerile voastre?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Sigur ca da, cred ca ai surzit cand ai pronuntat "taraxacumerythrospermum"

iar floarea de papadie NU iti intra in ureche decat daca o infigi cu intentie, poate semintele care pot fi purtate de vant, insa NU surzesti, doar faci o vizita la orl

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu era mai simplu sa zici de papadie?laughing
Ca elev sarguincios la bio chimie, pot sa iti spun ca nu se intampla dimic, indicat ar fi sa eviti sa ti o bagi in urechi sau ochi deoarece va provoca iritatii, faza cu surzitul... stii cum functioneaza aparatul auditiv? O varianta simpla, prin transformarea vibratiilor in senzatii sonore(poti sa iti imaginezi vibratiile ca ecolocatia liliecilor) daca introduci aia in ureche probabil iti va diminua perceptia auzului, dar nu o va opri cu totul. La cea cu orbitul, ar trebui sa fie de marimea unui banut pentru a impiedica ochii sa mai recepteze lumina, incearca sa cauti pe internet cum functioneaza vazul si auzul, si cred ca o sa intelegi mai bine ce zic

| ZoltanZoltan explică (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca nu surzesti si nici nu orbesti, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ZoltanZoltan):

Doar iritatii, insa nu ti as sugera sa pui chestiile alea in apropierea ochilor nasului urechilor, iti pot crea alte probleme si va trebuii sa mergi la un doctor ca sa scapi de ele

| ZoltanZoltan explică (pentru anonim_4396):

Problema e ca eu cred ca mi-a intrat dar nu sunt sigur. Mi-a intrat ceva asemanator dar nu stiu ce e de la floare sau altceva.Cand am ajuns acasa m-am spalat bine cu apa si atat. Nu ma doare si nu mi nici rosu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ZoltanZoltan):

Sugestia mea ar fi sa spui cuiva sa verifice, cu lanterna telefonului eventual, ar trebui sa fie observabilhappy

| ZoltanZoltan explică (pentru anonim_4396):

Eu m-am uitat dar nu am nimic!

| ZoltanZoltan explică (pentru anonim_4396):

Dar si daca mi-a intrat ar trebui sa imi iasa

| Tonobil a răspuns:

Ai uitat de nashee hee

| Tonobil a răspuns:

Mie mi-a intrat in ochi.mi l-a iritat, curgeau lacrimile, ma deranja in ochi
Si am incercat sa o scot incet.N-am patit nimic din fericire