| alexx102428 a întrebat:

Este doar un mit sau este adevarat ca prostituția e cea mai veche meserie din lume?

5 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Prostitutia niciodata nu a fost o meserie! Cu. e au existat, exista si vor exista chiar si in randul necuvantatoarelor. Daca te referi strict la a oferi placeri sexuale: barbati, sau femei cu deviatii de comportament, sau barbatii ori femeile carora le era, sau le este sila sa munceasaca: vor aborda prostitutia ca pe un mod de existenta.

| Samariteanul a răspuns:

Nu e doar un mid, ci e adevarat.Nu numai ca exista si in perioada antica, pe vreamea romanilor si a barbarilor, insa daca te uiti la ocumentare despre asa ceva observi ca si animalele faceau asta si inca o mai fac, doar pentru a obtine placere, in timp ce femela primeste ceva mancare de la mascul.(am ramas putin socat cand am vazut ca animalele au practicat prostitutia inainte noastra...)

| AkyMinowara a răspuns:

Inceputurile activitatii in cauza apar dupa evolutia formelor statale de la ginti si triburi la primele regate. Primele mentionări ale aceste meserii apar în documentele din Babilon, Sumeria şi Fenicia. Initial era privita ca o activitate sacra si avea caracter religios. Crestinismul insa a infierat activitatea, ca de altfel tot ce era legat de estetica trupului uman. Tot ceea ce era legat de trupul uman si activitati ce prodiceau placere fizica (nu neaparat sexual) erau privite ca pacate grave. Asa ca astazi privim aceasta activitate din alt unghi. Dar ca sa iti raspund cat mai clar: da. Vorbim de cea mai veche meserie din lume...cea mai veche atestata documentar.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru AkyMinowara):

Proxenetismul, am impresia ca vrei a spune ca este cea mai veche meserie; in toate exemplele tale!

| AkyMinowara a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Sunt notiuni diferite. Eu vorbeam de prostitutie ca activitate. Si nu cu conotatie negatia. In fapt, nici n-ar trebui.

Proxenetismul se refera la obligarea sau convingerea altei persoane sa practice prostitutia in scopul tau personal.

Întrebări recente