| anonim_4396 a întrebat:

Este greu sa ai un caine? Adica eu as vrea un Bichon Maltese si as vrea sa stiu daca este greu/dificil de ingrijit, la ce interval de ore sa il scot afara,daca zgarie usile si parchetul si cum sa il dezobisnuiesti, ce comportament are etc.? Multumesc.Dau fundita.

4 răspunsuri:
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

De obicei, toti spun ca e foarte greu, insa mie nu mi se pare.Atata timp cat iti place ce faci, indragesti animalele si poti sa le asiguri tot ce le trebuie nu e deloc greu.
Matusa mea are un bichon, are cam 4 ani. De obicei il plimba pe la ora 14:00 apoi il plimba pe la 6.Nu este o ora fixa, atunci cand ai timp.Bichonul este un caine care iubeste oamenii, deci se va apropia destul de tare de tine.
Trebuie sa il inveti sa nu faca pipi pe unde ii vine, la inceput cred ca vei gasi urme de pipi, insa daca ii explici cum trebuie se va obisnui.Mancarea...manca la fel ca un om obisnuit.Nu exagera cu mancarea, mai ales carnea.Nu ii da multa.El va trebui sa aiba doua suporturi, unul pentru apa, unul pentru mancare.
Citeste aici :
http://bichon.webgarden.ro/menu/ingrijire-bichon
http://www.desprecaini.com/bichon-frise-ingrijire-si-intretinere/

| BarBye a răspuns:

Poti sa il iei mai maricel, deja dresat.

| Mihaela1100 a răspuns:

S-ar putea sa nu ai problemecu el

de obicei cainii de aceasta rasa sunt prietenosi, iubitori,

sunt usor de dresat (ceea ce priveste comportamentul in casa) invata foarte repede,

sunt buni cu copii,

afara il scoti de doua ori pe zi cate 15 minute,

trebuie sa ii perii blana o data pe zi,

poate fi si galagios

, poate trai pana la 15 ani,

poate ajunge pana la max 3 kg,

ajuta daca mancarea este dintr-aceea care curata dintii,

la baie nu uita sa ii speli dintii si urechile apropo bichonii maltez sunt niste caini cu probleme dentare,

pierd dinti mai repede decat alte rase,

acesti caini nu pierd blana in mod normal.

maltezii sunt succesibili la orbire, surditate, stagnarea lacrimilor

ATENTIE: bichonul maltez este un caine de companie si nu este recomandat ca caine de paza

Sper ca am fost de ajutor.

| MadalinGavrila a răspuns:

Eu am un bichon maltese si sal scoti afara pe la 8 dimineata (asta face mama) pe la 4 si la 8 (nu e obligatoriu ) de ros usi da doar daca il lasi inchis in camera si parchetul nu-l roade.si un sfat daca plecati in vacanta si il lasati la bunici sau la alt cineva, cand vine acasa sa tineti pantofi in dulap ca o sa vi roada(ataitea zile cat ati fost plecati).si sunt nou in treaba asta cu TPU deci nu stiu ce insemna fundita dar totusi da-mi ca o gasesc eu