| SweetAngel2012 a întrebat:

Eu vreau sa scriu o carte dar pana acum am scris doar introducerea de la un capitol vreau sa imi ziceti ce parere aveti de ea chiar daca nu e gata.

Zana care a salvat
Primavara

Era toamna. In Asteria, orasul zanelor, toate vietatile se pregateau de sarbatoarea ce avea sa aiba loc la miezul noptii. Aceasta sarbatoare purta numele de "Little Fairy" deoarece micile zane veneau in Asteria pentru asi descoperi talentul.
Abeona, Zana Zanelor privea cu scantei in ochi cum soarele apunea si se unea cu oceanul. In scurt timp, acesta disparu, iar luna isi facu aparitia, dupa scurt timp ceasul anunta miezul noptii.Zanele s-au prezentat in grupurile din care faceau parte :zanele animalelor, zanele apelor, zanele vitezei, zanele luminii, zanele plantelor si zanele muncitoare.

o sa mai schimb ceva la ea dar vreau sa vad ce parere aveti de varianta asta.
Va place?

20 răspunsuri:
| Sოﺁℓε a răspuns:

Buna! e foarte bine!
prafdestelutze tu vorbesti? lasa fata/baiatul in pace."sa citeasca o carte " dar asa nu este bine? era mai bine daca pune o intrebare despre cum sa faca sex cu prietenul ei/lui?
nu cred.

| shadovv a răspuns:

Suna ca orice alta poveste stupida de genu Disney!

| Sconcsiş a răspuns:

Da, felicitari!

Continua cu povesti si o sa ajungi faimoasa! big grin

| alexgogo a răspuns:

Eu iti recomand sa nu asculti de nimeni si de niciun sfat (nu are cum sa fie best seller de la debut).
In urmatorii ani trebuie sa te documentezi foarte bine, sa citesti adica. Cat mai de calitate si cat mai mult.

Apoi, dupa cateva zeci de carti citite, vezi ce ai scris, si tu singur o sa iti dai nota.

succes

| NiiiaaRawwr a răspuns:

Imi aduce aminte de TinkerBell laughing
Anyway, e dragut. happy

| foreverANDaDAY a răspuns:

In ultima parte ai repetat in scurt timp si ai putea sa vii in introducere cu ceva deosebit care te face sa vrei sa citesti mai departe stii tu la ce ma refer si in ultima propozitie repeti de prea multe ori ''zane'' si suna deranjant pentru cel care citeste

| prafdestelutze a răspuns:

Sicer, nu ai altceva mai bun de facut?
mai bine pune mana si citeste o carte si dupa...

| prafdestelutze a răspuns:

Smile, daca tu consideri povestea asta demna de dus la un final.si publicata intr-o carte pe care o vor citi probabil copiii tai... e problema ta. e banala. i-am sugerat doar sa citeasca o carte, doua, trei sa-si imbogateasca vocabularul si apoi sa se apuce de scris "povesti" ca asa ma apuc si eu, si tu, si se alege praful de literatura...

| gloria a răspuns:

Este frumos insa iti recomand cu drag sa citesti multe carti, orice gen si in mod deosebit o carte scrisa de Stephen King – Despre scris care te va ajuta foarte mult! o gasesti in librarii si nici nu este scumpa! te va ajuta cum sa scrii si sa nu te pierzi in idei sau personaje!

| Lalysuka a răspuns:

Da

| aripifrante a răspuns:

E superba :X

| ZeldaSay a răspuns:

E frumoasa dar nu-i prea originala. Trebuie sa adaugi mai multa fictiune. Iti trebuie un subiect cu ceva groaza si fericire si dragoste este combinatia perfecta sa atragi atentia dar poate fi si un alt subiect familie sau calatorie. Insa la ce ai scris tu. invineteaza mai mult descrie iti trebuie si o descriere adauga metafore. cuvinte care nu au mai fost auzite creeaza ceva original cea cea ai facut tu este foarte asemanator cu Desenul Animat :Tinkerbell. Zi ceva ca de exemplu :,, In timp ce zana cerului colora norii cu manutzele ei micute si delicate parul ei flutura ca frunzele copacilor colorati in curcubeu un fulger de foc a trecut pe langa ea si ea a fost ranita, celelate zane au venit in ajutorul ei, se pare ca maleficul DozGus s-a reintors pentru a elimina zanele...etc.(poate tu vrei ceva mai serios) Scz daca nu-i prea frumos exempl. nu-i genul meu aceasta poveste imi place sa scriu povesti combinate cu aventura, groaza si dragoste, dar totusi ma pricep la toate genurile. Sunt o persoana creeativa si asculta-mi sfatulwinking am luat locul 2 pe Tara la un concurs de creatie. Succes cu cartea! Add: magic_fairy_diamond daca ai nevoie de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E frumyy dar ai repetat ''scurt timp.'' de 2 ori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este foarte draguta mult noroc la continuare!big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suna bine. Mult succes. Sa ceri sfaturi si de la oameni mari sau de la profa de romana. Tine-o tot asa. http://scurt.eu/76

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da mi-a placut

| Almássy a răspuns:

Oare ioan slavici a cerut pareri pe TPU?laughing

| roben174 a răspuns:

Da este foarte frumos, dupa cum zicea si Vov4ik trebuie sa pui mai multe detalii iese mai interesanta! Succes

| ElizaSun a răspuns:

Bravo! Ai talent! Imi place mult! Continua, cine stie, poate vei ajunge sa scrii multe carti!

| Andy_6572 a răspuns:

E super inceputul dar trebuie mai multe indicii.Super>