| gummy72 a întrebat:

Exista spirite sau fantome? dau fundita pentru raspunsuri lungi

Răspuns Câştigător
| xMary a răspuns:

Eu, sincer, nu cred ca exista. Dar daca oamenii nu cred nu inseamna ca nu exista. S-au intamplat multe lucruri care nu pot fii explicate prin stiinta. Oamenii cand nu gasesc o explicatie, spun ca este doar o simpla coincidenta sau incearca sa nege cele intamplate.
Stiu oameni in toate firea care spun ca au vazut spirite, pricolici.thinking Nu prea stiu. Pentru ca pe acei oameni nu-i cred in stare sa minta cu ceva atat de important/de serios [in primul rand].
Nu se poate doveni neexistenta lor, dar nici existenta. Deci nu putem fii sigurithinking

7 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Buna, in primul rand acele energii despre care vb tu numite ''fantome'' sunt doar sufletele unor oameni care au murit si care trebuie sa astepte 40 de zile pentru. a merge la judecata de apoi. iar ele in acest timp calatoresc in locurile dragi lor.pe Discavery se exagereaza prea mult.in primul rand me Domnul de religie mi-a spus ca nu exista suflete ale oamenilor cae sa fie in halul in care arata pe Discovery.este doar acela care nu este bine sa-i pronuntam numele.da ai si un pic dreptate daca omul care a murit nu a fost btezat dar a murit( nu este cazul si la copii mici) atunci ar putea fi o posibilitatea a fi ce ai zis u.
Sa sti ca stiu mai multe dar imi este ff greu sa vb acum am si eu o frica i mine.in plus sunt singura acasa.imi pare rau.intreaba un preot eu asa am facut si mi-a explicat mai multe chestii pe care este bine sa le sti.

Răspuns utilizator avertizat
| Bezea a răspuns:

Sa inteleg ca iti plac astea mai lungi nu? Nu cred in fantome/spirite. As fi impocrit as zic ca as crede in ele atata vreme cat nu sunt sigur ca exista un Dumnezeu.

| InsaneDoll a răspuns:

Paranormal este un termen pentru o varietate de fenomene care ies din sfera normalului. Termenul este folosit în parapsihologie și are de a face cu fenomene ca telepatia, energetica, divinația, percepția extrasenzorială, telekinezia și feluri de a supraviețui după moarte ca reîncarnarea, fantomele, și bântuirile.
Termenul este folosit și pentru fenomene mai puțin spirituale, ca OZN-urile și mai multe creaturi misterioase descrise în criptozoologie.

Fantomele

Fantomele ar fi conform credincioșilor în paranormal manifestările spiritului sau sufletului unei persoane decedate. Unii extind ideea prin credința în fantomele animalelor decedate.
Termenul fantomă se poate referi la orice fel de spirit sau demon (prezențe demonice) care s-ar manifesta într-un anumit loc, dar în vorbirea populară se referă strict la spiritul unei persoane decedate.

OZN-urile

Pentru detalii, vezi: OZN.
Existența vieții extraterestre nu este considerată un subiect paranormal, mulți oameni de știință considerând-o probabilă. Proiecte ca SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence) încearcă să identifice activitatea radio a unor presupuse civilizații extraterestre.
Ufologia sau OZN-ologia a apărut prin anii 50 datorită interesului tot mai mare al publicului în legătură cu acest subiect. S-au format diverse secte de oameni care pretind că au fost contactați de extratereștri. De exemplu Mișcarea de Integrare Spirituală în Absolut a susținut că a luat legătura cu o civilizație extraterestră pentru a fi ajutați în lupta contra intratereștrilor.[1]

| aleee07 a răspuns:

Buna! Eu consider ca exista spirite paranormalebig grin Am vazut multe spirite si iti inteleg atractia.Toata senzatia de frica se dilata incet atunci cand vezi ceva anormal.Simti o curiozitate foarte mare deoarece vrei sa descoperi ce se intampla.E greu de explicat dar sunt de acord cu tine.
Fenomene ciudate precum fantomele si comunicarea cu spiritele de pe o alta lume nu exista. Ele nu ar fi decat elemente dintr-o intreaga industrie promovata intens din anumite interese financiare, sustine un cunoscut psiholog britanic.

Richard Wiseman, de la Universitatea din Hertfordshire, incearca sa explice in ultima lui carte, "Paranormality", astfel de fenomene ciudate, informeaza Live Science.

Intr-un interviu, Wiseman spune ca exista o adevarata industrie a paranormalului: carti, televiziune, emisiuni si chiar linii telefonice dedicate experientelor paranormale. Totul ar fi fost conceput pentru a-i face pe oameni sa creada in asemenea lucruri neverosimile.

Din experienta lui de 20 de ani in domeniu, Wiseman spune ca nu exista nicio dovada care sa arate ca spiritele exista, iar paranormalul nu ar fi un lucru care trebuie luat in serios. Dintre toate experientele ciudate cu care a avut de-a face, el considera fantomele ca fiind de departe cea mai stranie.

Wiseman spune ca in astfel de momente puterea sugestiei face ca totul sa para real. Uneori, oamenii vad lucruri pe care nu le-ar vedea in mod obisnuit. Iar totul este cauzat de anumite procese care au loc in corpul lor, in special in privinta circulatiei sanguine.

Psihologul englez mai spune ca cei care pretind ca pot comunica cu spiritele nu sunt decat niste sarlatani. Afirmatiile sale sunt sprijinte pe experimente facute in cele mai "bantuite" locuri din Anglia.
Fundaasmugpuppy dog eyes
? te rogg love struck

| chibiusa a răspuns:

Daca vrei, pot sa-ti scriu peste 5000 de cuvinte prin care sa-ti explic ca unele exista iar altele nu, dar chiar imi e lene si nu are rost sa iti las un roman cand pot sa-ti raspund foarte simplu si concis.

exista spirite si nu exista fantome.

satisfacuta?

| gummy72 explică:

Numai luati raspunsuri depe net