| meedanyy a întrebat:

Exista vreun numar unde sa suni pentru a afla cine te. a sunat cu numar necunoscut?
Ca de ceva vreme ma suna cineva cu privatx(

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau dar nu se poate!
Nici-o firma de telefonie, indiferent ca abonatul are cartela ori abonament nu furnizeaza astfel de date, nu va mai amagiti.
Din punct de vedere legal operatorul de telefonie ofera aceste informatii doar politiei dar numai dupa prezentarea unui mandat, mandatul sa fie eliberat se face doar dupa prezentarea unor dovezi si doar cu motive intemeiate cum ar fi:
- cel care suna face amenintari
- cel care suna abuzeaza de apeluri "sicanare"
- persoana care suna se sustrage urmaririi penale etc.
De asemenea asa cum am mai auzit, nici-un politist nu poate dispune de aceste informatii de capul lui ci doar in baza autorizarii si daca face parte din cercetarea unei plangeri, anchete.
Lamurind aspectele astea, trebuie sa intelegeti ca oricine suna cu numar ascuns nu este la indemana celui apelat sa si afle numarul.

Se poate afla insa procedan astfel:
Sunt firme care contra cost directioneaza toate apelurile via unui alt numar, indiferent ca este cu numar ascuns ei pot vedea numarul insa nu si si datele persoanei respective, asta pentru ca nici-o firma nu are acces la bazele de date ale operatorilor din Romania ci doar Serviciile speciale dar si alte servicii secrete insa numai respectand anumite conditii si doar in baza unor avize speciale.
Luati insa seama ca sunt firme care insala aici, redirectionarea se face catre un numar cu supra taxa, in final vin acasa facturi uriase pe care le platiti legal, refuzul duce la executarea silita, ppopriri, evident dupa obtinerea unei hotarari judecatoresti in instanta iar hotararea sa fie definitiva si irevocabila.

4 răspunsuri:
| Fluffy_3776 a răspuns:

Buna!
Eu cand am avut problemele cu farsele la telefon, am fost la un sediu Orange, deoarece am cartela pe Orange, si am cerut desfasuratorul apelurilor primite si am gasit nr de telefon. Deci si eu te sfatuiesc sa te duci la sediul retelei pe care esti (Orange, Vodafone, Cosmote etc) si sa ceri desfasuratorul apelurilor primite.
Sper ca te-am ajutat!:*

| sefwefhiff a răspuns:

Numar nu...singura solutie sa contactezi operatorul

| HubaBubba a răspuns:

Trebuie sa te duci l-am sediul retelei tale(Orange, Vodafone, Cosmote) si iti va arata factura detaliata unde poti vedea numarul adevarat al persoanei respective.happy

| wDNick a răspuns:

Depinde de retea daca tu esti pe abonament te poti duca la reteaua care esti te duci la reprezentanta si ii intrebi acolo din cate stiu iti aduc factura detaliata si te poti uita acolo. vorbeste.