| midnight a întrebat:

Fratzilor sunt cls 7, si plec intr-o excursie de 2 zile cu clasa(si alti copii din scl). acu sincer sa va zic e prima datacand merg intr-o excursie de 2 zile si vreau niste sfaturi.(si daca va ajuta cu ceva o sa fie la munte pe 26 febr):

-ce haine imi iau la mine?

-in ce rucsac? nu pot sa-mi iau un geamantan asa ca ma gandesc sa-l iau gheozdanu care-l iau la scl in fiecare zi da mi-e sa nu fie prea mic...

-ce mancare-mi iau pe drum?(mentionez ca nu ne da mancare decat la micul dejun su seara a zis ca poate comandam o pizza)

-trebuie sa-mi iau pijama sau merge si altceva(niste colanti si un tricou)?

vreau sa aflu pareri. mi s-ar parea destul de penibil sa vin cu un ditamai troleru cand toata lumea vine cu o gentuta sau invers.

! FUNDA!

5 răspunsuri:
| Adorable a răspuns:

Te imbraci lejer, in trening de preferat, cu adidasi.
Merge si ghiozdanul de la scoala, am colege care au mers in tabara cu el.
-Iti iei sanvisuri de preferat sau cornuri, ceva de patiserie sa tina de foame.
-Merge sa iei si pijama!

| Pisicuța a răspuns:

Stai linistit ca nu-i cine stie ce o excursie de doua zile[in comparatie cu o tabara de 7 zile].
-Ce rucsac? Un rucsac in care sa incapa tot ce ai nevoie.
-Ce mancare? Niste sanwichuri si apa sunt cele mai recomandate, poti sa pui si ceva de rontait.
-Ce pijamale? Poti sa inlocuiesti cu ce ai zis thu sau altceva.
Crede-ma, stiu cume sa ai temerile astea, si eu le-am avut cand am mers in tabara si am stat o zi si-o noapte in tren si dormeam una peste alta, pe geamantane, etc.Si la intoarcere aveam cateva lucruri mai sensibile decii trebuia sa avem mare grija cum adormim.
Succes in excursie!

| Marian_6643 a răspuns:

Salut, deci iti poti lua niste haine nu foarte groase dar nici subtiri, nu poti sti cum e vremea, ca tot anunta sa se va raci. Problema cu hainele, sunt diferite marimi la trolere, ti le pui si tu intr-un triler din ala cel mai mic, ca iti mai pui un pantlon mai subtire parfumui o bluza ceva pijama, nu prea incap intr-un rucsac. Referitor la hainele de noapte niste colanti si o bluza nu foarte groasa, iar pe drum iti iei si tu niste sandwich-uriwinking si sa ai la tine ceva bani o sa ai nevoie. Spet ca ti-am fost de folos.

| albertcraiova a răspuns:

Haine i-ati trening. o pereche de blugi si niste hanorace si cateva tricouri.nici vorba de pijama cine mai poarta sa ceva? mai ales sunteti a 7-a nu creca o sa dormiti noaptea crede-ma laughing. si ca mancare i-ati cateva sandvisuri si ceva dulce o napolitana, biscuiti s-au chipsuri.si nu iti lua ghiozdan eu unu imi iau cu mine 2 ghiozdane unu de autocar cu mancare si tricouri si mai pun alte lucruri(periuta, pieptene, gel de par etc) si altu in care tin celalalte haine. oo da si i-ati si o umbrela pe mine m-a prins de 2 ori cand am mers in excursie ploaia

| Stanciu_Andreea_1975 a răspuns:

Bună! Și eu am fost recent în excursie de 2 zile la Râșnov (la munte) și pot să-ți spun că a fost foarte frumos, priveliștea, totul. (Unii colegi au avut la geam, o priveliște minunată: cimitirul rolling on the floor) ) Așa... În primul rând, trebuie să-ți iei un ghiozdan încăpător.
Pe lângă ghiozdanul în care ai mâncarea apa, pe care îi ții în permanență în autocar, îți iei un ghiozdan micuț, că poate vizitezi ceva și doar nu îți iei ghiozdanul acela greu după tine.
În ghiozdanul mic îți pui o sticlă-două cu apă/ceai/suc depinde ce vrei și tu., 3-4 sendvișuri, niște biscuiți, căști, telefonul, bateria externă, încărcător, un portofel cu 50-100 de lei. (Asta depinde cât vizitezi) Sunt sigură că pizza o veți lua la întoarcere, așa am luat și noi.
În ghiozdanul mare îți pui 2 sticle cu apă, suc (dacă dorești), pijamale(sau un pantalon și un tricou), 2 tricouri 1 bluză, un trening, un hanorac, șosete, pantaloni(sau blugi), pantaloni de fâș (speciali pentru zăpadă), cărți de joc, MP4, șervețele uscate, umede, un termos cu ceai, lenjerie intimă, periuța de dinți, pasta de dinți, pieptăn, un prosop, mănuși, fular, foi, creioane, mâncare mai multă, și multe altele chestii, puzzle-uri, jocuri, cărți pentru a citi etc.
Am trecut prin aceeași experiență că a ta. Dar îți dau un sfat: nu te teme, n-ai de ce, și mai ales că mergi la munte... Pfai, o priveliște minunată, aer curat...
Pentru orice eventualitate: în ghiozdanul mic să ai o ciocolățică, pentru ca, dacă ți de face rău, poți mânca din ea și îți trece. Vacanță frumoasă și plăcută
Da, știu că post-ul ăsta este din 2011 și răspunsul din 2017, dar asta nu contează, e bun acest răspuns, dacă nu te-a putut ajuta în trecut, te va ajuta în viitor. happy

Întrebări recente